KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans Programı için başvurular başladı. Eğitim dili İngilizce olan bölüme başvurular, 10 Haziran’a kadar sürecek.

Lisans eğitimini Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) alanlarında almış olan adayların başvurularının kabul edileceği program, tezli ve tezsiz olarak sürdürülecek. 10 Haziran’a kadar başvuruların kabul edileceği program için 16 Haziran’da yazılı bilim sınavı, 22-24 Haziran’da ise sözlü sınav gerçekleştirilecek. Yazılı sınava girip sözlü sınava katılmaya hak kazananların listesi ise 20 Haziran’da açıklanacak.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Başvuruların online olarak gerçekleştirileceği Psikoloji Yüksek Lisans Programı için Türk vatandaşı adayların genel not ortalamasının (GNO) en az 4 üzerinden 2,50 olması, ALES eşit ağırlık puanının en az 55 olması, YDS veya eşdeğer bir yabancı dil sınavına ait seviye tespit belgesinin sunulması, en fazla 500 kelimelik İngilizce bir niyet mektubu hazırlanması ve iki adet referans mektubunun son başvuru gününe kadar psy@khas.edu.tr adresine PDF formatında ve direkt referans olan kişi tarafından gönderilmesi gerekiyor. Sadece tezli yüksek lisans programına başvurabilen uluslararası adaylarda ise YÖK tarafından denkliği kabul edilmiş bir psikoloji lisans programından mezun olmak, 4 üzerinden 2,50 GNO’ya sahip olmak, GRE’den minimum 55 eşit ağırlık puanı ya da minimum 149 sayısal puana sahip olmak, Internet-TOEFL’dan en az 79, IELTS’ten en az 5,5 veya Üniversitelerarası Kurul Dil Sınavı’ndan (ÜDS) en az 66 puan almış olmak şartı aranıyor. Uluslararası adaylardan da tıpkı Türk vatandaşı adaylar gibi en fazla 500 kelimelik İngilizce bir niyet mektubu ve son başvuru tarihine kadar direkt referans olan kişiden gelen 2 adet referans mektubunun psy@khas.edu.tr adresine gönderilmesi isteniyor.

MEZUNLAR HANGİ İŞ KOLLARINDA GÖREV ALIYOR?

Sosyal ve sağlık psikolojisinin kesiştiği bir program olma özelliğine sahip olan Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans Programları’ndan mezun olanlar, uzman psikologlar olarak tutum değişikliğine yönelik programlarda, sivil toplum kuruluşlarında ve toplumda fiziksel sağlığı koruma ve geliştirme konularında araştırma, danışmanlık, eğitim, müdahale ve uygulama hizmetleri verebiliyor.

PROGRAMDA NELER VAR?

Program kapsamında dersler sosyal psikoloji ve sağlık psikolojisi kuramları ve bunların uygulamalarına odaklanacak. Programın başlıca çalışma konuları ise; sağlıklı kalmaya yönelik müdahale programları geliştirme, insanların strese, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak nasıl ve neden hastalandıkları ve bunları önlemeye yönelik çalışmalar, hastalıkla başa çıkma ve hastalığa karşı bireysel ve toplumsal tutumlar ve toplum veya birey düzeyinde insanlar arası ilişkileri geliştirme gibi başlıkları içerecek.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.