Gençler Hangi Markaları Seviyor?

 

Genç kitlenin eğilimi küresel rekabet ortamında sürekli değişim yaşıyor. Bunun üzerine pazar araştırması şirketi  Morning Consult tarafından yapılan araştırma sonuçları gençlerin marka eğilimlerini ortaya çıkardı.

Araştırma sonuçlarına göre gençler tarafından en sevilen marka YouTube oldu.

Araştırmaya 18-29 yaş arası 12 binden fazla genç nesile 1000 civarı marka ile ilgili görüşleri sorularak gerçekleştirildi. Listenin başını %82’lik pay ile YouTube sahip olurken onu Google ve Netflix takip etti. Dijitalleşen dünyada değişen eğilimler ve izleri bu listeyle de ortaya çıkmış oldu. Şimdi listenin başındakileri ve listede yer almayan iki markanın sebeplerini irdeleyelim.

Dijitalleşen dünyada artan eğilimler reel ortamdan kopararak bizleri sanala doğru sürükledi. Geçtiğimiz yıllarda bunu kısa süreli video içerikleri izlemek için kullanan kullanıcı sayısı şimdi günde zamanın çoğunu YouTube da geçirmeye başladı. Aramaların çoğu video içerik üzerine olunca da video oynatıcı ve kullanıcı sayısı da arttı.  Google aramalar için hala en ön sırada ve yerini rakiplerine kaptırmayı hiç düşünmüyor. Burada biraz daha alışılmış ve yoğun talep yatıyor. Araştırma yaş aralığındaki nesil daha çok alıştığı sistemleri ve tarayıcıları kullanıyor. Yani Google burada alışılmışlığın kolaylığının kaymağını yemeye devam ediyor.

Dizi film sektöründe televizyon tamamen ortadan kalkmaya meyilli konumda. Kullanıcılar zamanın önemi ve nerede olursa olsun kullanım kolaylığı sebebiyle Netflix cazibesini ortaya koyuyor.

Bununla birlikte araştırmada yer almayan Apple için söyleyecek birkaç cümlemiz var. Reel sektörde kullanıcılar fayda maliyet dengesine hala önem gösteriyor. Popülerliğin artması genç kullanıcılar için cazibe yaratırken maliyetine karşılık alınmayan fayda Apple için bu liste dışında kalmasının nedenini oluşturuyor. İşletim sisteminde yaşanan problemler ve güncellemede ortaya çıkan aksilikler de gençlerin markadan uzaklaşmasına etken oluşturuyor.

Araştırmada Starbucks zincirinin yer almaması birçok markanın ilgisini çekti. Reel sektörde çoklu kullanım alışkanlığı gençleri Starbucks’a çekerken artan rekabet ortamında müşterilerin cazibesinin farklı markalara yönelmesi olarak yorumlanabilir. Aynı zamanda artık gençlerin ‘’butik’’ yerleri tercih etme eğilimi ve popülerliği de bu durumun bir parçası olarak nitelendirilmektedir.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Pazarlama alanıyla ilgilenen ve bu alanda kariyer odaklı çalışan, yazdığı yazılarla kendisi gibi ilgili insanları bilgilendirmeyi hedefleyen işletmeli adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here