Geleceğin Yeni Liderlik Yetkinlikleri Neler Olacak? 2030’da Liderlik

gelecekte liderlik

Hay Group tarafından gerçekleştirilen “2030’da Liderlik” araştırmasının sonuçlarına göre, geleceğin lideri başarılı olmak için bir dizi yeni beceri ve yetkinliği kazanmak zorunda!

Bu araştırma, Hay Group’un, önümüzdeki yıllarda şirketleri ve liderlerini derinden etkileyeceğini düşündüğü mega eğilimleri ve bu eğilimlerin kurum, organizasyon, takım ve birey düzeyinde doğuracağı sonuçları belirlemek amacıyla, Alman araştırma şirketi Z-punkt ile ortaklaşa yaptığı çalışma ile vardığı sonuç bu.

“Mega Eğilim”ler, geniş bir zaman dilimine yayılan gözle görülür ve kapsamlı bir etkiye sahip küresel ölçekli dönüşüm süreçleridir. Bu eğilimler ile, on yıllar boyunca gözlem yapabilmek ve en az 15 yıl sonrasını tahmin edebilmek mümkündür. Bu mega eğilimler devletler, kurumlar ve bireyler dahil olmak üzere bütün paydaşlar ve bütün bölgeler üzerinde etkilidir. Ekonomi, toplum ve politikaları kökten değiştirip, dönüştürürler.

Hay Group’un bu çalışmada belirlediği ve liderliği de etkileyecek olan altı mega eğilim :

1-       Hızlanan küreselleşme (küreselleşme 2.0)

2-       İklim değişikliği, çevresel etki ve kaynak kıtlığı

3-       Demografik değişim

4-       Bireyselleşme ve değer zenginliği

5-       Gün geçtikçe daha çok dijitalleşen yaşam tarzları

6-       Teknolojik yakınsama

Geleceğin liderinin kavramsal ve stratejik düşünme yetkinliklerine en üst seviyede sahip olması gerekiyor. Liderlerin ellerindeki otoriteyi kullanmak yerine, başkaları üzerinde etki yaratarak ekiplerini yönetmeleri gerekecek ki, bu çoğu lider için hiç de kolay olmayacak.

Bu altı mega eğilimle hızlı şekilde yeniden şekillenen bir dünyaya uyum sağlamak, daha önce keşfedilmemiş bir denizde yol almak gibi  Eski yapılar ve liderlik tarzları artık yeterli değil!

Geleceğin liderlerini neler bekliyor?

Daha fazla içerik ve bilgi için Leadership2030’u ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : Banu Çakar / Liderlik Ruhu