Çocuklara Uygun Sıtma Aşısı Üretildi

The Lancet Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, yeni onaylanan sıtma aşısı R21/Matrix-M, yüzlerce hayatı kurtarma ve yüz binlerce hastalık vakasını önleme potansiyeline sahip.

Birleşik Krallık, Burkina Faso, Kenya, Mali, Tanzanya ve İtalya’daki çeşitli kurumlardan bir araştırma ekibi tarafından yürütülen çalışmada, aşının etkinliğini modellemek için Burkina Faso’daki faz 2b klinik deney verileri kullanıldı. Sonuçlar, yakın zamanda yayınlanan faz 3 klinik araştırma verileri kullanılarak doğrulandı.

Modelleme çalışması, 15 yıllık bir süre boyunca R21/Matrix-M aşısının, mevsimsel sıtma yayılımının olduğu bölgelerde aşılanan her 100.000 çocuk için dolaylı olarak yaklaşık 200.000 vakayı ve 650 sıtmadan ölümü önleyebileceğini öne sürüyor. Sıtmanın yıl boyunca bulaştığı bölgelerde aşının, aşılanan her 100.000 çocuk için dolaylı olarak yaklaşık 180.000 vakayı ve 630 ölümü önleyeceği tahmin ediliyor.

Ayrıca çalışma, R21/Matrix-M aşısının rutin çocukluk çağı aşılama programlarına veya Sahra Altı Afrika’nın sıtmanın endemik olduğu bölgelerindeki kitlesel mevsimsel aşılama kampanyalarına dahil edilmesinin halk sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Maliyet-etkinlik analizi, mevsimsel sıtma bulaşmasının olduğu bölgelerde bir vakayı önlemenin yaklaşık 7 ABD Doları, yıl boyunca bulaşmanın olduğu bölgelerde ise 6 ABD Doları olacağını göstermektedir.

Imperial College London’da Araştırma Görevlisi Dr. Nora Schmit, aşının sıtmanın endemik olduğu bölgelerde yaşayan çocuklar için potansiyel faydalarını vurgulayarak, aşının kullanıma sunulmasının gelecekte sıtmanın yükünü önemli ölçüde azaltabileceğini belirtiyor. Imperial College London’daki diğer bir Araştırma Görevlisi olan Dr. Hillary Topazian, diğer sıtma müdahaleleri ve yaygın çocukluk çağı aşılarıyla uyumlu olan aşının ulaşılabilir maliyetlerde olmasının altını çiziyor.

 

Kaynak: Imperial College

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here