Asla İndirime Girmeyen Marka: Louis Vuitton

Bu yazıda sizlere lüks marka kategorisinin lider markası LV’den bahsedeceğim. 1854 yılında Louis Vuitton tarafından kurulmuştur. Tüm dünyada saygı duyulan bir marka olmayı başaran LV, 1997 yılında Fransız moda evinde sanat direktörlüğü yapan Marc Jacobs’un liderliğinde, bünyesine Givench, Kenzo, Christian Dior, Gerlain, Scphora gibi diğer lüks markaları da katarak “Louis Vuitton Moet Hennessy” şirketler grubu adı altında LVMH grubuna katılmıştır.

Louis Vuitton henüz çocuk sayılacak bir yaşta (16) 1837 yılında Paris hayaline kavuşmak üzere bir yolculuğa çıkmıştır. Bu hayal 400 km uzaktaydı ve bu yolculuk bilinen yolculuklardan değildi. Vuitton’un bu yolculuktaki tek vasıtası ayaklarıydı. Evet yanlış anlamadınız bu yolculuk yürüyerek gerçekleşti ve yaklaşık 1 yıl sürdü. Yolculuk sırasında  ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli işlerde çalıştı. Bunlardan biri de bir valiz imalatçısının çıraklığı idi. Genç adamın yetenekli ve öğrenmeye istekli oluşu onun dikkatleri üzerine çekmesine sebep oldu. Ustası Mr. Marechal onu Paris’e gönderdi. Tasarımlarıyla Paris sosyetesinin tercih edilen ismi olmayı başardı.

Louis Vuitton

Vuitton geçen süre içinde İmparatoriçe Eugénie’nin sandıkçısı olarak istihdam etmiş ve kraliyet konutlarında ki dolapların istiflendirilmesinde görevlendirilmiştir. Louis Vuitton 1854 yılına gelindiğinde ise kendi adını verdiği şirketi kurmuştur. Şirket ilk mağazasını Paris’in gözde caddelerinden olan Rue des Capucines’e açmıştır.

Louis Vuitton’dan önce, sandıklar oval ve kubbeli kapaklara sahip olduğu için bagajlarda fazla yer kaplıyor bu yüzden nakliye ve seyahet sırasında zorluklar yaşanıyordu. Louis Vuitton ise bu kapak tasarımını değiştiren adımı atarak yenilikçi bir anlayış ile sandıklar için düz kapaklar tasarlandı. Bu yeni tasarım sandıklar, özellikle istifleme için daha kullanışlıydı. O zamanlar deriden yapılan sandıklar su geçiriyordu ve bu büyük bir sorundu. Louis Vuitton ise su geçirmeyen gri kanvası buldu. Sandıkların sadece dış tasarımı değil iç tasarımı da düşünüldü, içlerine sırf elbise değil eldiven ve diğer aksesuarlar için özel bölmeler yapıldı. Tasarımda yapılan bu değişiklikler herkes tarafından beğenilmiş ve dikkatleri üzerine çekmişti.

1859 yılına gelindiğinde ise atölye, Vuitton ailesinin uzun yıllar boyunca hem yaşayıp hem çalıştığı, şehrin 30 km dışında olan Asnières’e taşındı. Louis Vuitton gün geçtikçe farklı ve yeni tasarımlarıyla daha çok rağbet görüyor dolayısıyla yaptığı işten daha fazla zevk alıyordu.

Günümüzde Asnières’de bulunan LV müzesi

Louis Vuitton’un oğlu George Vuitton’da artık tecrübelenmiş ve yavaştan işlerin başına geçmeye başlamıştı. Yıllar geçtikçe valiz ve sandık tasarımlarıyla sadece Fransa’da değil farklı ülkelerden de siparişler almaya başlayan Louis Vuitton, 1885 yılında ilk yurtdışı mağaza açılışını Londra’da yaptı. Beklenildiği gibi büyük bir ilgi ile karşılanan marka herkesin beğenisini aldı. Tasarımların bu kadar ilgi görüp talep alması Vuitton ailesini hırslandırmıştı. Gri kanvasın böylesine talep görmesi diğer valiz ve sandık üreticilerinin Louis Vuitton markasına ait tasarımları kopyalamaya başlamasına sebep oldu. Yapılan bu kopyalama ve sahte üretime karşı sandıkların çizgili modelleri tasarlanarak önlem alındı. George Vuitton ise geometrik desen kullanarak önlem almak istiyordu. LV logosu ya da monogramı, ilk defa 1896’da ortaya çıktı. George Vuitton’un amacı babasının yaptığı sandıkların kopyalanmasına engel olmaktı. Fakat Louis Vuitton günümüzde de hala kullanılan logoyu göremeden 1892 yılında vefat etti. Louis Vuitton’un ölümünden sonra şirketin başına oğlu George Vuitton geçti. Böylece LV resmen bir aile şirketi oldu.

1896 yılında LV günümüzde de popüler olan monogram kanvas çantalarını çıkarmıştır.

1914 yılında dünyanın en büyük seyahat ürünleri mağazası LV tarafından Paris’in ünlü Şanzelize Caddesi’nde açılmıştır.

Louis Vuitton Türkiye’de ilk mağazasını 1996 yılında Nişantaşında açmıştır.

1997 yılında LV’de sanat direktörü olan Marc Jacobs liderliğinde, Ceo’luğunu Bernard Arnault yaptığı LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) şirketler grubu bünyesine geçmiştir.

 

Louis Vuitton bu süreçte sadece sandık, bavul ve çanta tasarımları değil aynı zamanda cüzdan, atkı, parfüm, ayakkabı, eldiven, kemer, bileklik, saat gibi farklı tasarımlar ile yıllar boyunca kalite ve lüksün en iddialı firması olmuştur.

Louis Vuitton Başkan Yardımcısı Pietro Beccari’nin 2015 yılında Capital dergisine verdiği röpotajda ”Biz aslında marka kavramının daha da ötesinde bir yerde duruyoruz. Vanity Fair dergisinin genel yayın yönetmeni Graydon Carter’a 4 yıl önce Amerika’da bir toplantıda Louis Vuitton ile ilgili ne düşündüğünü sorduğumda, “Louis Vuitton Apple gibi… Artık siz sadece bir marka değilsiniz. Bir yaşam tarzısınız. İnsanlar sizin ürünlerinizden çok hikayenizi ve yansıttığınız duyguyu almak istiyor” demişti. Bu nedenle Louis Vuitton’un yarattığı duygu önemli.”

Pietro Beccari’nin verdiği röportaja göre Chanel ve Hermes’in indirime gitmesine rağmen LV’nin bugüne kadar indirime gitmediğini belirtti. Dünya üzerinde 50 avukat LV için taklitçilerle savaşıyor ve yaklaşık her ay 2 taklitçi fabrika kapattırdıklarını belirtti. Ayrıca LV’nin satış sonrası servislerinin de çok değerli olduğunu belirten Beccari 30-40 yıl önce alınan bir çantayı restore edip tüketiciye geri verebildiklerinden bahsetti. Şu an lüks bir markanın doğuşunun da çok zor olduğunun altını çizdi.

Forbes Mayıs 2017 verilerinde Louis Vuitton’un piyasa değeri 28.8 milyar dolar olarak açıklanmıştır.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Demek Louis Vuitton tüm meşhur lüks markalarının babası niteliğinde, çok yerinde sektörlere el atmışlar. Her bir marka büyük resim için ideal seçilmiş. Oldukça etkilendim. Yazın çok akıcı ve bilgilendirici, tebrikler Ömer 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here