Van Cleef & Arpels Tarihçesi Hikayesi

Ürünlerine ve hikayesine hayranlık duyduğum ve çok sevdiğim bir markadır Van Cleef & Arpels. Bu yüzden konuyu hazırlamak benim için büyük bir keyifti. Van Cleef & Arpels; hayal gücü yüksek, alaturkadan uzak, romantik, yaratıcı… parçalardan oluşuyor. Tasarımlarında doğa hakimiyeti var. Doğadaki şekilleri stilize etmekten büyük bir haz duyuyor olmalılar. Markanın tasarımcıları sınır tanımadan harikalar yaratıyorlar. Ne de olsa aşk sınır tanımaz :). Ee bu sınır tanımayan aşka bir de nadir bulunan taşlar eklenince işte o zaman hayran olmamak elde değil. Ürünleri görünce, bana siz de hak vereceksiniz. Gelin şimdi bu aşkın hikayesini biraz daha yakından tanıyalım.

Van Cleef & Arpels, 1896 yılında Fransa’da kurulan mücevher, saat ve parfüm markasıdır. Van Cleef & Arpels iki iş ortağının değil sonradan eş olan iki sevgilinin soyadlarını taşıyor. Marka ilk butiklerini 1906 yılında Paris Place Verdöme’de açmış, 1968 yılında ise yarattıkları özgürlüğü ve gençliği simgeleyen yaprak altın boncuklar (Alhambra serisi) Van Cleef & Arpels`in en çok tercih edilen tasarımları arasına girmiş ve daha sonradan da markanın klasikleri arasına girmiştir. Alhambra serisi yıllar geçtikçe markanın sembolü haline gelmiştir. Bugün ise Alhambra serisinin stilize edilmiş versiyonu Perlee markanın en fazla satan ürünü haline gelmiştir. Bu koleksiyon beyaz ve pembe ağırlıklı uzun zincirli kolyeler, yüzükler ve bileziklerden oluşuyor. Tamamen minimalist enerjisi yüksek gençlik duyusunu yansıtan bir seridir. Ünlüler tarafından da çok talep görüyor.

Van Cleef & Arpels`i Diğerlerinden Ayıran Neydi, Bana Bir Aşkın Mucizesi Dedirten Neydi?

1896’da markayı kurmadan bir yıl önce; 1895’te Alfred Van Cleef ile kuzeni Estelle Arpels evlenmiştir. Alfred; taş ve elmas yontucu bir ustanın oğluyken, Estelle ise elmas ve mücevher ticaretiyle geçinen Salomon Arpels’in kızıdır. Bilindik bir evlilikten çok daha fazlasını hayata geçirmeye kararlı olan bu insanlar; ailelerinin mesleklerini de devreye sokarak sonsuza kadar sürecek bir gelenek yaratmışlardır. Böylece iş, aile, sosyal yaşantı gibi her şeyi iç içe olan ve rahat iletişim imkanı bulan Van Cleef ile Arpelsler hemen bir yıl sonra, 1896 yılında Van Cleef & Arpels markası için bir dükkan açmışlardır. Kurdukları bu düzende istikrarlı bir şekilde çalışan ve adım adım işlerini ilerleten Van Cleef; 1906’da ortağı, kayınpederi ve dayısı Salomon Arpels’in ölümü üzerine kısa süreli bir boşluk yaşasa da bu çok uzun sürmemiş; Salomon’un çocukları Charles, Julien ve Louis yardımına koşmuşlardır. Böylece Van Cleef & Arpels markası eski küçük dükkanından çıkarak tarihinde efsanevi bir öneme sahip olan “22 Place Vendome“a yerleşmiş ve şirketin geleceği şekillenmeye başlamıştır. Temelinde ticari anlaşmalar, ortaklıklar, çıkar olmadan yalansız, güçlü ve temiz bir aşkın mirası, mucizesi olarak yıllardır yaşayan bu marka tam anlamıyla bir aşk hikayesinden doğmuş diyebiliriz. Bizlere ise bu aşkın parıltısından büyülenmek kalıyor.

Mücevherler kadar reklam, sunum ve vitrinde çok önemlidir. Eğer orijinal bir vitrin yoksa ve orijinal reklamlar yapılmıyorsa kaliteye yazık oluyor demektir. Van Cleef & Arpels`ın reklamları, sunumları ve vitrinleri bizlere markanın altındaki kaliteyi ve aşkı kendilerine has bir şekilde yansıtıyor. Markayı, kalitesini ya da altında yatan aşkı hiç bilmeseniz dahi vitrinleriyle ve reklamlarıyla sizi etkilemeyi başarıyor, gözlerinizi kamaştırıyor.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here