Nobel Ödüllü Sancar Mezuniyet Töreninde

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar, mezun olduğu İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nin mezuniyet törenine katıldı.

 

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi 189. Dönem Mezuniyet Töreni, 23 Mayıs 2016 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, DNA onarımı mekanizmaları konusunda yaptığı çalışmalarla Nobel Kimya Ödülü alan Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, fakülteden mezun olan öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

içTörende ilk olarak fakülteden mezun olan öğrenciler, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu eşliğinde hipokrat yemini etti. Yeminin ardından Prof. Dr. Aziz Sancar, sahneye davet edildi. Sahneye gelen Prof. Dr. Aziz Sancar’a Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından cübbe giydirilerek, rozet takıldı. Ardından da plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından Prof. Dr. Aziz Sancar fakülte birincisi Gülsüm Başak Saygan’a diplomasını ve hediyelerini takdim etti.

 

“İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Olmak Bir Ayrıcalıktır”

Mezuniyet töreninde konuşma yapan Prof. Dr. Aziz Sancar konuşmasına çok heyecanlı olduğunu vurgulayarak başladı ve “İstiklâl Marşı’mızı duyduğumda çok duygulandım. Amerika’da yaşarken sık sık duyma imkânımız olmuyor. Geçen hafta GATA’yı ziyarete gittiğimde gördüğüm gazi askerlerin hayali ve bayrağımız beni oldukça duygulandırdı. Marşımızı hissettim. Artık her İstiklâl Marşı’nı duyduğumda onları anımsıyorum. Onlara büyük saygı ve şükran sunuyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar, “Biz İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi olarak sadece tıp bölümünde değil, tüm bilim alanlarında katkı vermiş bir üniversiteyiz. Bununla da övünüyoruz. Ben her zaman söylerim. Eğer başkasından saygı duymak istiyorsanız, kendinize saygınız ve güveniniz olacak. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır, bununla daima iftihar edin ve hiç çekinmeden söyleyin” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar, “Nobel ödülünden bahsediyorsunuz ama mezun olduğum zaman ile Nobel ödülünü aldığım zaman arası 45 yıl olmuş. İnşallah aranızda 10-15 yıl içinde Nobeli alan insanlar olacaktır. Fakat bir de şunu söyleyeyim. Nobel almak güzel bir şey ancak Mardin’in köyünde doktorluk yapmak da çok güzel bir şeydir” diye konuştu.

 

“Öğrencilerimizle Gurur Duyuyoruz”

 

iç-1İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan öğrencilerin yüksek bir donanım ve birikim içerisinde mezun olduklarını dile getirerek, “Ben bu üniversiteyi kazandığım zaman bana ‘Sen öyle bir üniversite kazandın ki oradan ayaklı kütüphane çıkar’ demişlerdi. İstanbul Üniversitesi mezunları sadece bir üniversiteden mezun olan gençler değildir. Aslında gittikleri her yerde kendilerine rehberlik edecek güçlü mezunlarla iş birliği yapabilecek büyük bir paydaş ailesinin mensuplarıdır. Biz bu hayatımızın her vesilesinde büyük bir bahtiyarlıkla defalarca yaşadık. İstanbul Üniversitesi sadece kendi mensuplarıyla, ülkemiz vatandaşlarıyla yetinmeyen esasında uluslararası entelektüel hayatı da katkı sunan güçlü bir kurumdur. Üniversitemizde 150 ülkeden 6 bin öğrenci eğitim almaktadır. Üniversitemiz birleşmiş milletler hüviyetinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Sevgili gençler sizlerin varlığı ülkemiz için büyük bir ümit ve büyük bir beklentidir. İstanbul Üniversitemiz sizlerle gurur duyuyor ve başarılı öğrenciler hiç şüphesiz ki ailelerin en temel gurur kaynağıdır” şeklinde konuştu.