MIT’den İklim Projesi

MIT mevcuttaki iklim krizine teknolojik, psikolojik ve politik çözümler bulmak üzere yeni bir projeye girişti. İklim Projesi adıyla başlanılan projede farklı enstitülerden öğrenciler birlikte multidisipliner çalışarak farklı perspektifler kazanıp insanlığın mevcuttaki belki de en büyük problemi olan iklim krizine farklı, gerçekçi çözümler bulmaya çalışacak.  

MIT’nin uluslararası faaliyetlerden sorumlu müdür yardımcısı Richard K. Lester proje ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi:

S: MIT’deki İklim Projesi nedir? 

C: Geçtiğimiz sene mayıs ayındaki açılış konuşmasında Başkan Kornbluth, MIT topluluğunu iklim değişikliğine karşı “cesur ve kararlı bir tepki” için kendisine katılmaya çağırdı. MIT’deki İklim Projesi de tam olarak bu çağrıya bir yanıttır. Mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde pratik iklim çözümleri geliştirmek, sunmak ve ölçeklendirmek için MIT’in her birimini harekete geçirmeyi amaçlıyor.

MIT’de 300’den fazla öğretim üyemiz halihazırda öğrencileri ve araştırma personeliyle birlikte iklim sorununun farklı yönleri üzerinde çalışıyor. Neredeyse tüm akademik bölümlerimiz ve çok sayıda bölümler arası laboratuvarımız ve merkezimiz bir şekilde bu sürece dahil oluyor. Yaptıkları dikkate değer ve bu merkezi olmayan yapı, “aşağıdan yukarıya” bir girişimci kurum olarak MIT’nin en iyi geleneklerini yansıtıyor. Ancak Başkan Kornbluth’un da söylediği gibi çok daha fazlasını yapmalıyız. Araştırma seçimlerimizde daha cesur olmalı, birbirimizle ve ortaklarımızla çalışmak için kendimizi nasıl organize ettiğimiz konusunda daha yaratıcı olmalıyız. İklim Projesi’nin amacı, topluluğumuzun iklim alanında daha büyük işleri daha hızlı yapma çabalarını desteklemektir. Eğer çalışmalarımız küresel iklim sonuçlarının gidişatını daha iyiye doğru değiştirirse başarılı olmuş olacağız.

Soru: Proje nasıl organize edilecek? 

C: İklim Projesinin üç temel bileşeni olacak: İklim Misyonları; onların kolları olan İklim Sınırı Projeleri; ve İklim Genel Merkezi. İklimden sorumlu yeni bir başkan yardımcısı işletmeyi yönetecek.

Başlangıçta planda okuyabileceğiniz altı görev olacak. Her biri, yeni çözümlerin gerekli olduğu ve MIT’de kritik düzeyde araştırma mükemmelliğinin mevcut olduğu farklı bir iklim etkisi alanını ele alacak. Böyle bir misyon elbette enerji ve endüstriyi karbondan arındırmaktır; bu alanda yaklaşık 150 öğretim elemanımızın halihazırda çalıştığını tahmin ediyoruz.

Misyon liderleri, Enstitü genelinde ve ötesine ulaşan çok disiplinli problem çözme toplulukları oluşturacak. Bunların her biri, misyonuna yönelik yol haritasını çizmek ve ilerlemeyi değerlendirmek, kritik boşlukları ve darboğazları belirlemek ve MIT topluluğu ve ortaklarımızın etkili sonuçlar elde etmek için iyi konumlanmış olduğu durumlarda ilerlemeyi hızlandırmak için uygulamalı araştırma projeleri başlatmakla görevlendirilecek. İklim sınırı projeleri olan bu projeler, net ölçümler ve kilometre taşlarıyla aktif, profesyonel proje yönetiminden yararlanacak. İklim değişikliğine yanıt verme konusunda kritik bir on yıldayız, bu nedenle bu araştırma projelerinin gerçek dünyaya yönelik sonuçlar üretmeyi gözeterek hızla ilerlemesi önemlidir.

Yeni İklim Genel Merkezi, İklim Projesinin genel vizyonunu yönlendirecek ve misyonların çalışmalarını destekleyecektir. Etki odaklı araştırmalara odaklandığımızdan bahsettik, ancak Dünya’nın fiziksel ve biyojeokimyasal sistemleri hakkında hala bilinmeyen çok şey var ve aynı zamanda bizi bu noktaya getiren sosyal ve politik sistemlerin davranışları hakkında da öğrenilecek çok şey var. İklim Genel Merkezi, iklimle ilgili bilimsel ve hümanist disiplinlerdeki temel araştırmaları destekleyecek ve bu disiplinler ile misyonlar arasındaki etkileşimi teşvik edecektir. Ayrıca, MIT kültüründe iklimle ilgili, toplum odaklı hizmeti yükseltmek için MIT çapında öğrenci merkezli bir İklim Birliği de dahil olmak üzere, bölümler ve programların yanı sıra politika çalışmaları, kamuya yönelik destek ve daha fazlasının öncülüğünde iklimle ilgili eğitimi de geliştirmeliyiz.

S: Ortaklar neden bu projenin önemli bir parçası? 

C: Yeniliklerimizin, icatlarımızın ve keşiflerimizin ölçek kazanma ihtimaline sahip olması açısından en başından itibaren güçlü ortaklar oluşturmak önemlidir. Ve çoğu durumda, iklim değişikliğinde her şey ölçekle ilgilidir.

Bu girişimin amaçlarından biri, MIT’nin iklim “iskelesini”, yani kampüste yaptıklarımızı iklim etkisi ve tepkisinin pratik dünyasına bağlayan insanları ve süreçleri güçlendirmektir. Toplulukları, belediyeleri ve diğer kar amacı gütmeyen kuruluşları kapsayan ölçeklendirmeye yönelik diğer önemli yolları teşvik ederken bile, MIT’nin son derece gelişmiş çeviri, inovasyon ve girişimcilik altyapısını geliştirebiliriz. Tüm bu farklı kuruluşlarla çalışmak, dünyada ilgi çekmemize yardımcı olacak geniş bir altyapı oluşturmamıza yardımcı olacaktır. İlgili bir notta, Sloan İşletme Okulu, MIT’nin iklim politikası alanına katkılarını artırmaya yönelik heyecan verici yeni bir çabanın ayrıntılarını önümüzdeki günlerde paylaşacak.

MIT, projenin başlangıcında 25 milyon doları Sloan’dan olmak üzere 75 milyon dolar ayırıyor. Ancak bu kapsamı önemli ölçüde artırmak için hayırseverlik ortaklıkları da dahil olmak üzere yeni ortaklıklar geliştirmeyi öngörüyoruz.

 

 

Kaynak: Massachusetts Institute of Technology (MIT)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here