Mars Simülasyonunda 6 Ay

Caltech mezunu Ross Brockwell’in (MS ’01), NASA’nın ilk Mürettebat Sağlığı ve Performans Araştırma Analogu (CHAPEA) misyonunda uçuş mühendisi olarak hizmet etmek üzere simülasyona alınmasının üzerinden altı aydan fazla zaman geçti. O ve üç mürettebat arkadaşı, gerçek bir Mars görevinin psikolojik ve fiziksel taleplerini simüle etmek için bir yılını Mars Dune Alpha adı verilen 1.700 metrekarelik, 3D baskılı bir yaşam alanında geçirecek. Mürettebat, bazen sanal gerçekliğin yardımıyla “Mars” yüzeyinde görevler bile yürütüyor.

Bu altı aylık süreçte Brockwell edindiği tecrübeleri ve bir Mars simülasyonunda yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bizlerle paylaştı:

Şimdiye kadarki en heyecan verici an, simüle edilmiş Mars yüzeyine adım atılan ilk araç dışı aktiviteydi (EVA). Tipik bir gün, sabah görevlerini, ekip toplantılarını, yaşam ortamının bakımını, bireysel sorumlulukları, bilimsel etkinlikleri, egzersizleri ve ara sıra EVA’ları içerir. Kapalı kalma beklentilerine rağmen Brockwell, habitatın şaşırtıcı derecede geniş olduğunu ve ev ve macera duygusunu beslediğini düşünüyor.

Mürettebat sonbahar ve kış tatillerini süslemeler, bir Noel ağacı, ev yapımı hediyeler ve görevin orta noktasını simgeleyen özel bir Yeni Yıl kutlamasıyla kutladı. Brockwell Caltech’te aldığı teori-pratik bağlantılarından yararlanarak gerekli bileşenlerin tasarlanmada ve 3D baskısında görev tanımında önemli bir yeri olduğunu da bahsetmeden geçmedi.

Mars’ın Dünya’nın yerini alacak değil, tamamlayıcı bir girişim olduğunu vurgulayarak insanın merakının ve uzay araştırmalarının önemini vurguluyor. Uzay araştırmaları, ana gezegenimizin yönetimini güçlendirirken aynı zamanda insanlığın ilham ve bağlantısı için derin fırsatlar sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here