İstanbul Üniversitesinden Mezun Olan Ünlüler

Basında çıkan her haberde üniversitenin simgesi olan bu kapıdan girmek milyonlarca insanın hayali oldu. Ülkemizin en eski ve köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi bugün 23 fakültesi, 17 enstitüsü, 2 yüksekokulu ve 7 meslek yüksekokulu ile ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere 903 diploma programıyla eğitime devam ediyor. 4 yıllık üniversite eğitimi almayı hedefleyen öğrenciler için 155 bölüm var İstanbul Üniversitesi’nde.  İstanbul Üniversitesi’nde 5784 öğretim görevlisi hizmet veriyor. Üniversite’nin öğrenci sayısı açık ve uzaktan öğretim de dahil edildiğinde 250 binden fazla. Üniversitenin kampüslerinde açık ve uzaktan öğretim hariç 100 binden fazla öğrenci eğitim görüyor.

İstanbul Üniversitesi’nin tarihi kapısından girip sonra Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan, Aktör, Yazar, sporcu olanlar var. Aynı zamanda üniversitenin iki Nobel ödülü almış mezunu da var.

Şimdi gelin İstanbul Üniversitesi’nin en ünlü mezunlarına kısaca göz atalım.

 

Abdullah Gül

                              

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11.Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Cumhurbaşkanlığının yanı sıra bir dönem ülkemizde başbakan ve başbakan yardımcılığı görevlerinde de yer alarak ülke yönetiminde önemli bir yere sahip olmuştur.

 

Süleyman Soylu

                                

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Süleyman Soylu uzun yıllardır Türk siyasetinin içerisinde yer almaktadır. Çeşitli dönemlerde farklı partiler de farklı görevlerde yer alan Süleyman Soylu şuan İçişleri Bakanı konumunda yer almaktadır.

 

Numan Kurtulmuş

                                 

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Ülkemizin şuan ki Kültür ve Turizm Bakanıdır.

 

Aziz Sancar

                                 

Akademisyen ve bilim insanı Aziz Sancar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincilikle bitirmiştir.2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanarak ülkemiz adına büyük bir başarıya imza atmıştır.

 

Orhan Pamuk

                                 

Nobel Edebiyat Ödülünü 2006 yılında kazanan Orhan Pamuk Nobel ödülünü kazanan ilk Türk vatandaşıdır. İstanbul Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunu olan Orhan Pamuk’un kitapları dünya genelinde 13 milyondan fazla baskı yapmıştır.

 

Sertab Erener

                              

Eurovision şarkı yarışmasında ülkemize birinciliği getiren isim olmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında eğitim görmüştür.

 

Canan Karatay

                               

Şimdilerde sağlık programlarının vazgeçilmez ismi olan Canan Karatay İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Sağlıklı yaşam üzerine yazdığı kitaplarla halkımızın beğenisini toplamıştır.

 

Fatih Portakal

                              

Ülkemizde çeşitli televizyon kanallarında farklı görevlerde yer almıştır. Akşam haberlerinin vazgeçilmez ismi Fatih Portakal İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi 1993 yılı mezunudur.

 

Burcu Esmersoy

                              

Kadınlar spordan, futboldan anlamaz gibi klişe lafları ortadan kaldırarak spor programlarının vazgeçilmez ismi olmuştur. Kendisi İstanbul Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü mezunudur.

 

Halit Kıvanç

                                     

Ses tonuyla uzun bir dönem Türk radyo ve televizyon sektörünün vazgeçilmez ismi olmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Ayrıca Türkiye tarihinin en uzun süre çalışmış sunucusudur.

 

Ergin Ataman

                           

Eski basketbolcu ve şuan basketbol antrenörlüğü yapan Ergin Ataman İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur.

 

Ahmet Hamdi Tanpınar

                               

“Huzur “ ve Beş Şehir” isimli eserleriyle geniş kitlelere ulaşan Ahmet Hamdi Tanpınar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur.

 

Oktay Kaynarca

                               

Kurtlar Vadisi dizisinde ki Çakır rolüyle kendisini bizlere tanıtan başarılı oyuncu şimdilerde Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde oynamaktadır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında tamamlamıştır.

 

Hayaller kurarak tarihi kapıdan girip sonrasında ülkemizin her kademesinde önemli işler başaran isimlerden sadece bazılarını bunlar. Ülkemizin her noktasında bir İstanbul Üniversitesi mezunu görmek mümkün.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here