Instagram’dan İlham Veren 8 Kadın

Instagram, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü adına, dünyada ve Türkiye’de pozitif yönde fark yaratan kadınlardan oluşan bir takip listesi paylaştı. Gerek kalıpları kırarak, önemli sosyal konulara ilgi çekerek, gerek destekleyici topluluklar oluşturarak, bu kadınlar Instagram’ı hikayelerini anlatmak ve insanlara ilham vermek için kullanıyor.

Lauren Mahon @girlvcancer (5,4K takipçi) 
Lauren Mahon, 2016’da kendisine kanser teşhisi konduğunda GIRLvsCANCER isimli kendi tişört mağazasını kurdu. Kısa bir sürede GIRLvsCANCER sadece bir işletme olmanın ötesinde bir destek topluluğu haline geldi.

Kat Hawkins – @amputee_kat (9,1K takipçi)

Dansçı ve voleybolcu olan Kat Hawkins, Instagram’ı uzuv kaybıyla ilgili önyargıları kırmak için kullanıyor. iki bacağını da dizinin altından itibaren menenjitten dolayı kaybeden Kat, evinde yoga yapmaya başladıktan sonra #amputeeyoga etiketiyle deneyimlerini paylaşıyor.

Otega Uwagba – @oteghauwagba (6K takipçi)

Women Who’nun kurucusu Otegha Uwagba kreatif sektörde çalışan kadınlar için bir ağ oluşturdu. Bu inisiyatif kreatif sektörlerdeki kadınları yayınlar, online içerik ve etkinliklerle bir araya getirmeyi, desteklemeyi ve ilham vermeyi amaçlıyor.

Neslican Tay – @neslicantay (154K takipçi)

19 yaşındaki Neslican Tay’ın tümörden dolayı geçtiğimiz aylarda bacağı alındı. Protez bacağıyla kendini Ironwoman olarak gören Neslican, hayallerinin peşinden koşuyor ve hayata pozitif bakmaktan ödün vermiyor.

Elif Ural – @candyandmilk (2K takipçi)

Elif Ural, sokak hayvanlarını, özellikle de köpekleri kurtarmak ve sahiplendirmek için çalışıyor. Instagram’ı mesajını yaymak ve insanlara köpeklere yardım etmek için ilham vermek adına kullanıyor.

16.10 İstanbul – @1610istanbul (2K takipçi)

İki kadın tasarımcı tarafından kurulan 16.10 İstanbul, 8 Mart’a özel bir bileklik tasarlayıp, gelirini kadınlarla ilgili derneklere bağışlıyor. Daha önceden de gelirini görme engellilere bağışladıkları takıları bulunan marka, sosyal sorumluluk bilincini Instagram hesapları üzerinden de oluşturmaya çalışıyor.

Aynebilim Aşevi – @aynebilim (19,8K takipçi)

Ayn, oradaki çocukların karnını doyurabilmek için Kamboçya’da bir aşevi açtı. Bunu görüp yardım etmek isteyen insanların desteğiyle de Yaşam Tarlası projesini başlattı. Aynebilim Aşevi’ne bağış yapılarak köyün yemek ihtiyaçları karşılanabiliyor. Yaşam Tarlaları’nın içinde de iki sınıftan oluşan bir okul, sağlık kabini, aşevi, kadınlar için atölye, bu atölyede yapılanların satılacağı bir showroom, restaurant ve kelebek parkı bulunuyor.

Didem Mollaoğlu – @didemmollaoglu (14K takipçi)

Kurumsal işinden ayrılıp tek başına dünyayı gezmeye başlayan Didem Mollaoğlu, gezilerini Instagram’da paylaşarak dünyayı gezerek, hayallerinin peşinden koşmak isteyen kadınlara ilham veriyor.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here