Bartın Üniversitesi 24 kat büyüdü

BARTIN ÜNİVERSİTESİ 2008 YILINDAN BU YANA YAPILAN YATIRIMLARLA 2016 YILI SONUNDA KAPALI ALANLARINI 3,3 KAT ARTIRACAK. AÇIK ALANLARINI DA 21 KAT ARTTIRAN ÜNİVERSİTE ONLARCA DERSLİK İLE LABORATUVARLAR, SPOR TESİSLERİ VE ÇOK SAYIDA EĞİTİM ALANI KAZANDIRILDI. (SERKAN ARAT/BARTIN-İHA)

Bartın Üniversitesi 2008 yılından bu yana yapılan yatırımlarla 2016 yılı sonunda kapalı alanlarını 3,3 kat artıracak. Açık alanlarını da 21 kat arttıran üniversite onlarca derslik ile laboratuvarlar, spor tesisleri ve çok sayıda eğitim alanı kazandırıldı.
Bartın Üniversitesi 2008 yılından bu yana yapılan yatırımlarla öğrenci başına düşen kapalı ve açık alan miktarını arttırdı. Yapılan çalışmalar sonucunda Bartın Üniversitesinde şimdiden Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin eğitimde temel strateji olarak belirlediği “Lizbon Stratejisi” gereklilikleri yerine getirilmiş oldu. Kutlubey Kampüs alanın tespiti ve ardından bin 87 hak sahibiyle bire bir görüşülerek başlatılan çalışmalarla öğrenci başına düşen kapalı alan miktarı 9 metrekare, açık alan miktarı ise 88 metrekareye ulaştı. Üniversitenin yeni yerleşkesi Kutlubey Kampüsü’nde Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve Sayısal Derslik Binası tamamlanarak bu binalarda eğitime başlandı.
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Binası, Sözel Derslik Binası, Edebiyat Fakültesi İdari Binası, Mühendislik Fakültesi İdari Binası, yemekhane binası, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FİFA) standartlarına uygun futbol sahası, kapalı spor salonu ile 30 daireden oluşan lojmanların 2016 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. 2016 yılı içerisinde Rektörlük binası ve binlerce kişinin aynı anda çalışabileceği kütüphane binasının ise temelleri atılarak yapımına başlanacak. Tamamlandığında 30 bin nüfuslu uydu kent görünümü kazanacak olan kampüs, akademisyenlerin ve öğrencilerin nitelikli bilimsel araştırma yapabilecekleri ve eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştirebilecekleri donanıma sahip olarak planlandı.