Airbnb’nin Kuruluş Hikayesi

12 yıl önce bugün
sadece kiralarını ödemek için çözüm üretemeye çalışan bu arkadaşların; şu an yurt
dışı gezilerinde kalacak yer arandığında akla gelen ilk dijital platform olan
Airbnb’nın kuruluş hikayesine bir göz atalım;

Brian Chesky  endüstriyel tasarım uzmanı, Joe Gebbia ise endüstriyel ve grafik tasarım dalında çift dal yapmıştır. Bu ikili okullarını bitirince New York’tan San Francisco’ya taşınmışlar fakat kiralarını ödemekte zorlanıyorlardı ve paraya ihtiyaçları vardı. O sırada San Francisco’da ünlü bir tasarım etkinliği vardı ve tasarımcılar için otellerde kalacak yer kalmamıştı. Bu durumu fırsata dönüştürdüler; nasıl mı? Gebbia, dairelerini kendi deyişiyle “tasarımcılar için yatak ve kahvaltı” fikrini önerdi. Şehre gelecek genç tasarımcıların otelden daha ucuz ve daha sıcak bu yerde kalmak isteyeceklerini söyledi. Bununla birlikte uyuyacak yerleri, çalışacak alanları ve her sabah kahvaltıları olacaktı. İkili, bu girişim için üç hava yatağı satın aldı ve gelenler için çatı katında kalacakları bir yer açtı. Ardından airbedandbreakfast.com (hava yatağı ve kahvaltı) adında bir web sitesi açtılar. Müşteriler sadece geceliği 80 dolar ödeyeceklerdi. Tasarım etkinliği sırasında iki erkek ve bir kadın olmak üzere üç konuğu evlerinde ağırladılar. Bu ikili açtıkları sitenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu o an fark ettiler. Bu nedenle eski oda arkadaşları Nathan Blecharczyk’i şirketi kurmaya yardım etmek için ikna ettiler. Sitede yaklaşık altı ay çalıştıktan sonra, üçlü bu girişimi SXSW 2008’de resmi olarak piyasaya sürmeye karar verdiler. İşler büyümeye başladığında yatırımcılarla görüşmeye başladılar ama kimse ikna olmadı. Şanslarını melek yatırımcılardan yana denediler fakat 8 red cevabı aldılar. Sonrasında Web sitesi para kazandırmadığı için Obama O’s gibi üzerinde sahte logolar basılı 1.000 kutu mısır gevreği ürettiler. Kutuların arka yüzünde sınırlı sayıda üretildiğini gösteren bir numara ve yeni açılan Air Bed & Breakfast sitesi hakkında bilgiler yer alıyordu bu sayede 30.000 dolar kazandılar. Bunu farkeden başkan yardımcısı Paul Graham bir yatırım karşısında küçük bir hisse ve girişim hızlandırma programı imkanı sundu. Sonrasında yeni bir strateji geliştirdiler bu süreçteki en önemli adımlarından biri de şirketin isminin Airbnb olarak değiştirilmesi oldu.

Uygulamaya yüklenen fotoğrafların kalitelerinin kötü olması, New York’taki satışlarını da negatif etkiliyordu. Buna çözüm bulmak için iyi bir kamera kiralayıp New York’ta ev ev gezerek fotoğraflarını çektiler. Rezervasyonlar ve o şehirdeki gelirleri ciddi oranda arttı. Daha sonra diğer şehirlerde de profesyonel fotoğrafçılarla anlaştılar. New York’taki kullanıcılar ziyaret edildikten sonra şirket gelişmeye başladı. Odakları paylaşımlı dairelerden her türlü konaklamaya kadar genişledi. 2009 Mart ayına gelindiğinde Airbnb’de, 2500 ilan ve neredeyse 10 bin kayıtlı kullanıcı vardı. Nisan ayına gelindiğinde ise sonunda aradıkları 600 bin dolarlık yatırımı Sequoia Capital isimli yatırım şirketinden aldılar ve bu sayede ekonomik açıdan büyük bir rahatlık oluşmaya başladı. Çatı katlarındaki şişme yataklarını kiraya vermelerinin üzerinden geçen 4 yılın sonunda Airbnb, 89 ülkede kullanılmaya başlandı ve ”büyük çıkış yapan mobil uygulama” ödülünü almaya hak kazandı. Aynı sene 112 milyon dolar yatırım aldı ve bu yatırımla Airbnb’nin değeri 1 milyar doların üstüne çıktı. İmkansız gibi görünen ve defalarca uğraşın sonunda sonuç alınabilen bir girişim örneği olan Airbnb, dünyanın çok kullandığı bir uygulama haline geldi. Airbnb bu süre zarfında uluslararası alanda genişlemeye başladı. 2011 mayıs ayında ise  identikit (robot resim) hizmeti sunan ve Airbnb’nin Avrupa pazarına girişini başlatan Alman firması Accoleo’yu satın aldı. 2012 yılında ise Paris, Milano, Barselona, Kopenhag, Moskova ve Sao Paulo’da altı uluslararası ofis açtı.2013’te mobil uygulamalarını tanıttılar ve uygulamaya başladılar. 2014’de de şirketin logosunu değiştirdiler(Logoda şirketin yeni mottosu olan “aidiyet” yansıtılmaya çalışıldı.)

Logo değişikliği döneminde Airbnb 13 milyar dolar değere ulaşmıştı. Şirket, kısa süreli kiralamanın yasalarla sıkı denetimde olduğu veya tümüyle izin verilmediği şehirlerde dikkat çekmeye başladı. Airbnb, 2015’te meşruiyetini kanıtlamak ve karını artırmak için otel vergisi almaya ve bunları şehirlere ödemeye başladı. Yıl sonuna kadar Amsterdam, San Jose, Chicago, Washington ve Paris’teki Airbnb mülklerinde kalan herkes artık vergi ödüyordu. Aynı yıl San Francisco’daki seçmenler şehirdeki kiralamaları kısıtlamaya yönelik oy kullandı. Airbnb, şehir operasyonlarını finanse etmek için 12 milyon dolar vergi ödediğini ancak buna rağmen iyi karşılanmadığını söyleyerek hayal kırıklığını dile getirdi. San Francisco, aynı evde yaşamayan mülk sahiplerinin kısa vadeli kiralamalar yapmasını yasaklayan ilk şehir oldu. Düzenlemeye Airbnb yasası denildi ve 2018 yılında yürürlüğe girdi.

İlk kurulduğu günden
bu yana kadar ev sahiplerinin evlere zarar vermesi ve yasal savaşlar,
Airbnb’nin hem Silikon Vadisi’nde hem de rekabetçi oldukları otel sektöründe
güçlenmesine engel olamadı şu an bu üç arkadaşını şirketinin değeri 35 milyardan
fazla…

Pandemi Sürecinde Airbnb’in Durumu:

COVID-19’a bağlı
iptallerin maliyetini karşılamaya yardımcı olmak için oluşturulan 250 milyon
dolarlık fonun yanı sıra, ev sahiplerine yardımcı olacak başka yardım programları
da yapılmıştır. Bunlardan biri de; Airbnb’nin Nisan ayında duyurduğu Süper Ev
Sahibi Yardım Fonu uygulamasıdır. Bu fon ile 17 milyon dolarlık ev sahiplerine
hibe verme işleminin yüzde 70’inin tamamladığını duyurmuştur. 8.700 kişiye 16,8
milyon ABD doları tutarında hibe verilmiştir, hibe alanların %67’den fazlası ABD
dışından olmuştur. Kalan hibelerin ise Eylül ayına kadar dağıtılması
planlanmıştır.

Pandemi sürecinde
zorda kalan ev sahiplerini desteklemek için bu proje oluşturulmuştur. Proje Airbnb
çalışanlarının kendi bütçelerinden yaptıkları 1 milyon ABD dolar ve şirketin
kurucularının da kendi bütçelerinden 9 milyon ABD doları ile finanse
edilmiştir. Kalan 7 milyon dolar da yatırımcılardan gelmiştir. Yardımlar zaten
özel bir yardım verilen Çin Ana Karası dışında her ülkeden ve her bölgeden  kendi seçimleri ile ev sahiplerine
verilmiştir. Programın amacı, birincil evlerini kaybetme tehlikesi olan uzun
dönemli ev sahiplerini desteklemektir.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğrencisi

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here