Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma ünvanını da taşıyan Hafize Gaye ERKAN, geçtiğimiz günlerde görevden affını istemiş ve çok konuşulmuştu.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki 9 aylık başkanlığının ardından, yerine gelecek isim merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan 3 Şubat tarihli Resmi Gazete’ye göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan oldu.

Fatih Karahan Kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden 2006 yılında mezun oldu.

Pennsylvania Üniversitesi’nde, Ekonomi alanındaki yüksek lisans ve doktorasını 2012 yılında tamamladı.

Aynı yıl New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak iş hayatına başlayan Fatih Karahan, İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanlığı ve para politikası danışmanlığı görevlerinde bulundu.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi oldu.

2022 yılında, Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlayan Fatih Karahan, aynı yıl Amazon’un başekonomisti oldu.

Türkiye’ye Dönüşü

2023 yılında Türkiye’ye dönerek 28 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu. Eski TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevden ayrılması üzerine, 3 Şubat’ta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı.

Fatih Karahan’ın Ailesi

Fatih Karahan, evli ve 2 kız babasıdır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here