Yandex 5.2 Milyar Dolara Varlıklarını Satacak

Rusya’nın Google’ı olarak da bilinen ve veri depolamadan taksiye, oldukça geniş yelpazede dijital hizmetler sunan Yandex, 5.2 milyar dolara(475 milyar ruble) satılıyor!

2004 Yılında Hollanda’ya Gitmişti

1997 yılında Arkadiy Voloj ve İlya Segaloviç tarafından Rusya’da kurulan ve bugün arama motoru, harita, navigasyon, e-posta, bulut depolama ve taksi gibi 70’ten fazla servisle hizmet sunan Yandex, 2004 yılında merkezi Hollanda’da olan Yandex NV çatısı altına girmişti.

Savaştan Etkilendi

Şubat 2022 tarihinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonucunda birçok Rus şirket, uygulanan yaptırımlar yüzünden global arenada önemli sorunlar yaşamıştı. Rusya’nın en büyük teknoloji şirketi olan ve 17 ülkede 30 ofisi ile dünya çapında teknoloji geliştiren Yandex bu durumdan etkilenmiş, Avrupa Birliği‘nin yaptırım uyguladığı şirketler arasına girmişti.

Yandex’in kurucusu Arkadiy Voloj’un, Ukrayna’yı işgali eleştirmesi ve Aralık 2022’de Yandex’ten ayrılması üzerine şirkette bazı değişikliklere gidileceğinin sinyalleri verilmişti.

Rusya’yı Memnun Eden Sonuç

Nasdaq’ta da işlem gören Yandex hissesi, askeri operasyon sonrası %36 değer kaybetmişti. Yandex’i Hollandalı çatı şirketi Yandex NV’den ayırmak amacıyla 18 aydır görüşmeler yapan Rusya, masadan el sıkışarak kalktı.

Satın alımla ilgili açıklama yapan Rusya hükümet sözcüsü Dmitry Peskov, “Yandex ulusal bir teknoloji şampiyonu. Şirketin ülkede çalışmaya devam etmesi bizim için elbette önemli.” dedi.

Yandex’in çatı şirketi Yandex NV tarafından açıklanan bilgilere göre, Yandex’in Rusya’daki varlıkları Rus yatırımcılardan oluşan konsorsiyum tarafından 5.2 milyar dolara(475 milyar ruble) satın alınacak.

Bu satın alım ile birlikte, Yandex NV’nin aralarında birçok batılı yatırım fonunun da bulunduğu yabancı yatırımcıları Rusya’daki yatırımlarından exit etmiş oldu.

Aralarında Lukoil De Var

Söz konusu konsorsiyumda Lukoil, LETA Capital ve Aleksandr Ryazanov bulunuyor.

Nebius, Toloka, Avride ve TripleTen girişimleriyle birlikte şirketin Finlandiya’daki bir veri merkezi hariç bütün işletmeleri, hizmetleri ve varlıkları Rus konsorsiyumun eline geçecek.

Askeri operasyondan sonraki en büyük exit olan Yandex satışıyla ilgili çatı şirketi, Rusya’nın yabancı varlık satışını içeren anlaşmalara uyguladığı kurallar nedeniyle %50 indirim uygulamak zorunda kaldıklarını belirtti.

Exit haberinin ardından Yandex hisseleri, Moskova Borsası’nda %9 değer kaybetti.

Yapılan anlaşmanın 2.5 milyar dolar(230 milyar ruble) nakit eşdeğeri ve 176 milyon Yandex NV hissesi olduğu belirtildi.

Satın alım anlaşmasının ilk bölümü 2024’ün yarısında tamamlanacak. Yandex NV ile yapılan anlaşmaya göre şirket, 31 Temmuz tarihinde Yandex markasını tamamen bırakacak ve ismini değiştirecek.

İlgilisine

Yandex’in hikayesini anlatan 2014 yapımı Startup filmi incelemeye değer.

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here