Milyonerlere Göre, İtibarınızı Kaybettirecek 9 Alışkanlık

Gerçekten düşündüğümüzde, kendimizi, itibarımızı geliştirmek ve korumak hiç de kolay değildir. Efsanevi yatırımcı Warren Buffett de şöyle bir sözü var, ”Bir itibar inşa etmek 20 yıl sürer ama onu mahvetmek sadece 5 dakika.”

9 farklı milyoner, bizlere kısa öğütler vermişler.

1. İçgüdülerine Güvenmemek

”Bir şey doğru gelmiyorsa, muhtemelen doğru değildir. Kendimi masanın üzerinde kokain bulunan partilerde bulurdum. Ve biliyordum ki eğer orada kalırsam hiç kimse bunu yapmadığımı düşünmezdi. Bu yüzden hep oradan uzaklaştım. İçgüdülerini görmezden gelme, çünkü % 99′u doğrudur. Bahane bulma veya sorgulama. Sadece ve sadece devam et.”

Jay Leno, Komedyen

2. Online İtibarınızı Görmezden Gelmek

“Bu kaçınılmaz: Başarılı olduğunuzda, insanlar çevrimiçi ortamda sizinle ilgili olumsuz şeyler yayınlayacaklardır. Bu şikayetleri veya yorumları asla hafife almayın. Markanızı koruyun ve hemen telefonla veya doğrudan mesajla yanıt verin. Mümkünse, bizzat yapın.

Tipik olarak, gerçekten önemsediğiniz ve sorunu barışçıl bir şekilde ele almak istediğiniz birini veya bir şeyi ifade ettiğinizde, yayını geri çeker veya ne kadar harika olduğunuzu paylaşırlar. Bu durumları sorun değil, fırsat olarak görün. Ama hangi sorunların hangilerinden uzaklaşacağınızı bilmelisiniz. Bazı insanlar sadece gürültü yapmak ve olumsuzluk yaymak istiyorlar.”

-Grant Cardone, Cardone Capital Kurucusu 750 Milyon Dolarlık Bir Emlak İmparatorluğu

3. Beklentileri Aşmak Yerine Sadece Beklentileri Karşılamak

“İster işte ister kişisel yaşamınızda olsun, sadece beklentileri karşılamak yeterli değildir.  Örneğin, bir e-posta veya metin aldığınızda herkes gibi olmayın ve ertesi gün yanıt vermeyin. Bunun yerine, o kişiye hemen geri dönerek onu şaşırtın. İnsanlar bunları fark ediyor – ve beklentilerini aştığınızda sizi daha çok sevecek ve saygı duyacaklar. ”

-Mike Peters, Girişimci, Hayırsever

Şirketinde çevrimiçi olarak 1 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirmiştir.

4. Kısayollar Kullanma

“Bugün, akıllı telefonu olan herkes video düzenleyici, fotoğrafçı veya yazar olabilir. Ve bu çok hızlı bir şekilde yapılabildiği için, berbat bir iş yapmak her zamankinden daha kolay hale geldi. Ancak büyük bir itibar oluşturmak için kaliteli, düşünceli ve değerli çalışmaları sergilemeniz gerekir. Bu, yıllar süren eğitim, uygulama ve sıkı çalışma gerektirebilir, bu yüzden çok az insan bunu yapar.

Kısayollar almamak, sizden önce gelen bir itibar oluşturmak için önemlidir – insanların sizinle çalışmak ve etrafınızda olmak istemelerini sağlayan bir itibar. ”

-Jonatahan Goodman, Girişimci Kurucu

5. Başarısızlıklarından Utanmak

“Büyük bir başarısızlıktan sonra cesaretinizi kırmak kolaydır. Ancak kötü hissetmek ve utanmak, yaptığınız diğer tüm harika işleri ve insanların yaşamlarında yarattığınız farkı gözden kaçırmanıza neden olabilir.

Kariyerin başlarında, özellikle beni çok eleştirdiklerinde, başarısızlıklarımla başa çıkmak için mücadele ettim. Ama her şeyi doğru yapsanız bile hala her zaman sizi yıkmaya çalışan insanlar olacak. Bu sadece oyunun doğası. Ayrıca başarısızlıklarınız açık olmanıza da yardımcı olur. Hikayenizi ve başarınızı dünyayla paylaşacaksanız, her zaman% 100 şeffaf olun. İyiyi ve kötüyü paylaştığınızda, eleştirmenler eninde sonunda yanınızda olacak. ”

Marcello Arrambide, Kurucu-Girişimci

6. Sahte Olmak

“Ününüz sadece işinize veya kimlik bilgilerinize bağlı değildir. Bunun yerine, verdiğiniz enerjinin bir ürünüdür.

Kendinizi inanılmaz şeyler başaran etkileyici bir kişi olarak gösterebilirsiniz, ancak bu, başkalarının sizin hakkınızda sezgisel olarak ne hissettiğini geçersiz kılmaz. Çoğu zaman, insanlar kimliksiz olup olmadığınızı sorgulayabilir. Günün sonunda, başarının tüm unsurları kendinize karşı dürüst olmanıza bağlıdır. Değerlerinizle eşzamanlı olarak yaşamadığınız zaman, ışığınız görmezden gelinemeyecek bir şekilde parlayacak. ”

-Katrina Ruth, Çevrimiçi Koçluk Şirketi CEO’su

7. Yanlış Şeylere Öncelik Vermek

“Bazı insanlar bir kaç dolar kazanmak için gölgeli işler çeviriyorlar – ama buna değmez. İtibarınız paradan çok daha önemlidir. Ebeveynliğe çok benziyor: Çocuklarımın beni bir rol modeli olarak görmelerini istiyorum.

Örneğin, şirketime gelince, her zaman kendime soruyorum: Müşterilerimizin modellemek istedikleri iş türünü oluşturuyor muyuz? Onlarla ilgileniyor ve verimli bir şekilde mi yapıyoruz? Yaptıklarımızla gurur duyuyor muyuz? 

-Yuri Elkam, New York Times’in En Çok Satan Yazarı, Eski Sporcu, CEO

8. Suçlama

“Birkaç yıl önce Ponzi benzeri bir programda her şeyi kaybettim. Daha da kötüsü, arkadaşlarım ve ailem de milyonlarca dolar kaybetti ve kandırıldı. Muazzam bir suçluluk duydum, kızgınım ve utanıyorum. Bunun için nasıl yalan söyleyebilirdim? Ünümü nasıl yeniden oluşturacağım ve başkalarının güvenini tekrar nasıl kazanacağım?

Ama sonra umutsuzluğumda bana güç veren kahramanlarımın sözlerine döndüm. Zig Zig’lar, ‘Yenilgiden öğrenirsen, gerçekten kaybetmedin’ derdi. Winston Churchill’ın bir sözü vardı: ’Başarı nihai değil, başarısızlık ölümcül değil. Önemli olan devam etmek cesarettir. ′

Yavaşça, durumla yüz yüze geldim. Özür diledim, elimden geldiğince sorumluluk aldım ve acı verenlerle zaman geçirdim. Mükemmel bir üne sahip olmak, asla hata yapmayacağınız anlamına gelmez; karakterinizin derinliğini ve gücünü gösteren onlara nasıl tepki verdiğinizdir. ”

-Tom Shieh, Danışman ve CEO

9. Tutarsız Olmak

“Bir lider olarak her zaman kendine sormalısın: Söylediğimi yaptım mı, sürekli mi yaptım?

İtibar gerçeğe olan ilişkinizle bağlantılıdır. Ününüzü geliştirmek ve başkalarıyla olan ilişkilerinizin kalibresini değiştirmek istiyorsanız, başkalarına öğreterek gerçeğinizi söylemeli, gerçeğinizi yaşamalı ve gerçeğinizin mirasını bırakmalısınız. En önemlisi, bunu tutarlı bir şekilde yapmalısınız. ”

-Allyson Byrd, En Çok Satan Yazarlardan, Satış Eğitmeni

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here