Kişisel Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Çağımız dünyasına şöyle bir gökyüzünden bakmaya kalkarsak, ellerimize yapışık bir şekilde akıllı telefonlarla gezen, akıllı telefonlarla nefes alan insanlar topluluğu görürüz. Peki ya, tüm bu insanların telefonlara bağlı bir şekilde yaşamalarının sebebi nedir?

 

Bedelini düzenli olarak ödedikleri internetin tek başına varlığıyla, hızlı bir şekilde ulaşmak istedikleri kişilere ulaşabiliyorlar, nerede bulunduklarını gösterebiliyorlar, yeni bir insanla tanışabiliyorlar, sosyalleşebiliyorlar, etkinlikler planlayıp paylaşabiliyorlar, anında bir habere ulaşabiliyorlar, kimin nerede ne yemek yediğinden, nereye seyahat ediyor oluşuna kadar birbirlerini takip edebiliyorlar.

 

Aslında tüm bu soruları güdüleyen şey tam olarak ‘merak’ olmalı.

 

resim-içKim nerede ne yiyor, bugün ne giyindi, hangi markayı tercih etti, şuan nereye seyahat ediyor, hangi kültürel aktiviteye gitti, kimlerle birlikte yemek yiyor, nerede kahve içiyor, şuanda ne yapıyor soruları sebebiyle ünlü ünsüz bir çok insanın hayatlarını merak edip duruyor ve bu kişileri takip ederek hayatlarına şahit olmaya başlıyoruz.

Bu insanların bir kısmının Instagram’da çoğunluktan ayrışan en belirgin yönleri, çok fazla takipçilerinin olması. Peki bu kişiler, ünlü olmasalar bile nasıl bu kadar çok takip ediliyor ve neden bu kadar seviliyorlar?

 

 

İşte burada bazı önemli detaylar var. Şimdi bu detayları size kendi gözlemlerim yoluyla sıralayayım:

 

Sadelik:  Bu tarz hesaplarda görülen en belirgin özellik, minimal detaylar. Ya bir ürün tek başına ön planda, ya kendi yüzleri ön planda ya da sokakta çektikleri bir çiçek ve bir köpek ön planda. En az eşya, en az ürün, en az karmaşa.

 

Özgünlük: Her bir hesabın kendine has bir tarzı var. Kimisi paylaşımlar altına yazdığı hitap şekliyle, kimi çiçeklerden yaptığı masa konsept tasarımlarıyla, kimisi sıradışı mekanları bulup onları ön plana çıkarmasıyla farklılığını ortaya çıkarıyor.

 

Görsel kalite: Çok takip edilen hesapların genel olarak görsel çözünürlükleri oldukça yüksek ve gün ışığından faydalanılmış fotoğraflar çoğunlukta. Bunların büyük çoğunluğu dijital fotoğraf makinesi kullanıyor tabi ama aralarında son model akıllı telefonlarla da harika fotoğraf çekenler var.

 

Yenilik: Dikkatimi çeken özelliklerinden biri de yenilik. Bu kişiler, ya oldukça güzel olan yeni bir yer-şehir keşfediyor, ya yeni bir yemek tarifi deniyor, ya da sıradışı bir kampanyaya imza atarak dikkatleri üzerine çekebiliyorlar. Herkesin yeniliği kendi hesabına göre.

 

Bilgi: Bazı insanların da fotoğraf paylaşımları altına harika bilgiler vererek fotoğraflarıyla bir bütünlük sağladıklarını düşünüyorum. Bu sebeple fotoğraf altına yazılan birkaç bilgilendirici veya ilişkili cümle ile, cümlesiz bir şekilde paylaşılan fotoğrafların beğeni sayısı arasında farklar olduğunu gözlemledim.

 

Gerçekten de öyle değil midir, sade insanların nasıl bu kadar sade ve şık olduklarına imrenir, kendine has tarzı olanların özgünlüklerini ilgi çekici bulur, göze güzel gelen şeyleri çekici bulur, yenilikler peşinde olanların hayatlarının daha yaşanılır olduğunu düşünür ve bilgili insanlara saygı duyarız.

 

Son sözüm bu sebeple kısa ve öz olarak şudur:

Instagram hesaplarımız, kişiliklerimizin birer yansımasıdır.