Kabataş Erkek Lisesi Mezunu Ünlüler

Özdemir Asaf

Babasının öldüğü yıl, 1930, Galatarasay Lisesi’nin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta, hepimizin tanıdığı o ünlü şair, bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi’ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesi’ne, İktisat Fakültesi’ne (3. sınıfa kadar) ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi’ne devam etti. Yazarlığı çok sevdi. Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir.

Hilmi Yavuz

Türk yazar, şair ve akademisyedir. Çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı. Türk edebiyatına bir çok eser kazandırmıştır.

Nahit Menteşe

Bir süre avukatlık yapmış, daha sonra politikaya atılmıştır.
Demirel Hükûmeti’nde Gümrük ve Tekel Bakanlığı görevinde bulundu .
1969 seçimlerinde milletvekilliğini korudu, ikinci Demirel Hükûmeti’nde Ulaştırma Bakanlığı (1969-1970), ikinci ve üçüncü Demirel Hükûmetleri’nde (1970-1971) Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. 
Süleyman Demirel’in kurduğu hükûmette Turizm ve Tanıtma Bakanı, 1977’de ise Millî Eğitim Bakanı olarak görev yaptı.   6 Mart 1996 – 28 Haziran 1996 yılları arasında Türkiye Başbakan Yardımıcılığı yapmıştır.

Küçük İskender

Geçen sene kaybettiğimiz Küçük İskender, başarılı Türk şair, eleştirmen, oyuncudur. Girdiği iki üniversiteyi de bitirmedi. Ancak günümüze kadar çeşitli dergilerde şiirler, eleştiriler, denemeler yazdı. Daha sonra Türk edebiyatına başarılı eserler kazandırdı.

Ali İhsan Göğüş

Göğüş, Türk Haber Ajansı’nda muhabir olarak çalıştıktan sonra Dünya ve Cumhuriyet gazetelerinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Bir müddet “Kim” dergisini çıkarttı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin idare kurulu üyeliğinde bulundu. İlk turizm bakanımızdır. Ayrıca devlet bakanlığı görevinde de bulunmuştur.

Adnan Kahveci

Türk bürokrat, milletvekili ve bakanlık yapmıştır.
1983’te Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında da yer almıştır.
29 Mart 1990 – 20 Kasım 1991 yılları arasında Türkiye Maliye ve Gümrük Bakanlığı yapmıştır.

Bozkurt Güvenç

Hacettepe Üniversitesi’nde insanbilim bölümünü kurdu. 
1969’da doçent, 1977’de profesör unvanlarını aldıktan sonra 1993’te emekli oldu. 1974’te Bülent Ecevit tarafından başbakanlık kültür müsteşarı olarak atandı. Eski Cumhurbaşkanı danışmanıdır.

Gülhan Şen

Başarılı televizyon yapımcısı, yönetmeni ve sunucusudur. Çoğumuz onu Gülhan’ın Galaksi Rehberi’nden tanıyoruz.

Zafer Kantarcıoğlu

Danıştay Yardımcısı unvanıyla mesleğe başlamıştır. Ankara Bölge İdare Mahkemesi Üyeliği, Ankara İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra Danıştay Üyeliğine seçilmiştir. Daha sonra ise Danıştay Başsavcısılığına seçilmiştir.

Süleyman Seba

Türk futbolcu, MİT mensubu, Spor yöneticisi ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 30. başkanıdır. 
Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün 1984 ile 2000 yılları arasında kesintisiz başkanlığını yaptı. Kulübe yaptığı katkıları saymakla bitmez. Hakkı Yeten ile birlikte Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün iki onursal başkanından biridir. Unutulmazlar arasında yerini almıştır.

Ali Uras

Tıp Profesörü, eski basketbolcu, eski Galatasaray ve TFF başkanı görevlerini başarı ile yerine getirmiştir. Diplomasını aldıktan sonra profesörlük mertebesine kadar yükselmiştir.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here