İyi Okul mu İyi Öğrenci mi?

İyi okullar gerçekten kaliteli eğitim verdikleri için mi yoksa iyi eğitim almış öğrencileri bünyelerinde barındırdıkları için mi bu kadar iyiler? MIT akademisyenleri tarafından hazırlanan yeni bir çalışma, yaygın olarak baz alınan okul kalite derecelendirmelerinin doğruluğunu sorgulatıyor. Bunların, bir okulun öğrenme üzerindeki gerçek etkisinden çok öğrenci demografik özelliklerini yansıttığını öne sürüyor. Denver ve New York City bölgelerini inceleyen araştırma, derecelendirmeler ile ırk arasında güçlü bir korelasyon olduğunu gösteriyor; beyaz ve Asyalı öğrenciler genellikle daha yüksek puanlı okullara gidiyor. Ortalama istatistiklere dayanan bu derecelendirmeler, aileleri de okulun etkililiği konusunda yanıltabilir.

Test puanlarındaki değişiklikleri ve ırksal bileşime yönelik istatistiksel düzenlemeyi kullanan bu çalışma, bir okulun öğrenme kazanımları üzerindeki etkisinin daha doğru bir ölçümünü önermektedir. Araştırmacılar, okul atama sistemleri aracılığıyla rastgele denemeleri taklit ederek öğrencilerin birkaç yıl içindeki ortalama gelişimlerini göz önünde bulundurduklarını belirtiyorlar.

Araştırma ekibi, bölgelerin okul kalitesini ölçme ve raporlama biçimlerini geliştirmelerini gerektiğini söylüyor. Öğrencilerin hazırlığını ve gelişimini hesaba katacak ayarlamaların yapılmasının daha isabetli olacağını vurgulayan araştırmacılar, yeni bir derecelendirme sisteminin pilot uygulamasını yapmak ve ailelerin okul kalitesiyle ilgili farklı türdeki bilgilere nasıl yanıt vereceği konusunda daha fazla çalışma planlamak için New York Şehri Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde olduklarını duyurdular.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here