İstanbul Üniversitesinden Mezun Olan Ünlüler

Neden onca üniversite arasından İstanbul Üniversitesi’ni seçtiğimi soracak olursanız, ben de bu tarih kokan ana kapısı çok sevilen, Türkiye tarihinin en eski üniversitesinin öğrencisiyim.  Bundan 5-6 sene önce çekilen yandaki fotoğraftaki ”kırmızı montlu” kız benim. 🙂 Tek hayalim İstanbul Üniversitesini kazanmaktı, nedense bu tarih kokan üniversiteye bir zaafım vardı. Tercih zamanı geldiğinde 30 tercih yapabiliyorken sadece 9 tercih yapmıştım ve hepsi İstanbul Üniversitesiydi,  5. tercihim olan İngilizce İşletme tuttu ve Beyazıt kampüsünde değil Avcılar kampüsünde buldum kendimi bir anda, başta hayal kırıklığı yaşasam da daha sonra bölümümü sevdim ve şu an gururla okuyorum.  Bu yüzden kendi okulumdan mezun olan ünlü isimleri merak ettim ve araştırma yaptım bu konu hakkında. Gelin sonuçlara bakalım. Öncelikle kendi fakültemden başlamak istiyorum.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İŞLETME FAKÜLTESİ MEZUNLARI

ERGİN ATAMAN

Tanımayan bilmeyen yoktur heralde kendisini, Kendisi eski basketbolcu ve şu anda basketbol antrenörlüğü yapıyor,ayrıca 2014-2016 yılları arasında Milli takım koçluğu yapmıştır kendisi. Ve Şu anda, Galatasaraylı olduğum için Galatasaray Odeabank’ı çalıştırıyor olması kendisine olan hayranlığımı biraz daha arttırıyor : )

 

BERRAK TÜZÜNATAÇ

Türk sinema ve dizi oyuncusudur. Bu aralar sesi pek çıkmasa da kendisini en çok Elveda Rumeli dizisindeki asi rolüyle sevmişimdir.

 

 

NUMAN KURTULMUŞ

İşletme fakültesi 1984 mezunu. Türk siyasetçi, yazar, akademisyen ve şu an bilindiği üzere başbakan yardımcılığı yapmaktadır.

 

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUARI MEZUNLARI

MEHMET ALİ ALABORA

Memoli karakteriyle gönlümüze taht kuran Mehmet Ali Alabora, en büyük tanınmışlığını Yılan Hikayesi dizisinde sağlamıştır. Daha sonra Hababam Sınıfı uyarlamalarında yakışıklı rolünde Damat Ferit’i, Tarık Akan’ı anımsatan rolüyle karşımıza çıkmıştır. Daha bir çok sinema filmi, tiyatrosu ve dizisi bulunmaktadır.

 

 

OKTAY KAYNARCA

Kurtlar vadisi dizisindeki Çakır rolüyle kariyerinin zirvesine çıkmıştır. Sayısız dizisi, tiyatrosu ve sinema filmi bulunan başarılı oyunca konservatuarımız mezunudur.

 

 

 

ÖZGÜ NAMAL

Tiyatro bölümünden mezundur. Oyunculuğu ve başarısı hakkında o da Oktay Kaynarca gibi Kurtlar Vadisinde Elif Eylül rolüyle büyük sükse yaratmıştır.

 

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ MEZUNLARI

YUSUF ATILGAN

Aylak Adam ve Anayurt Oteli isimli psikolojik romanlarıyla ünlü yazar, edebiyat testlerinde sürekli karşıma çıkıyordu. : )

 

 

 

CANSU DERE

Mankenlikten oyunculuğa geçiş yapmıştır.  Ezel dizisiyle çok tanınmıştır. Şu anda Anne dizisinde harika bir performans göstermektedir.

 

 

CANDAN ERÇETİN

Her zaman duruşu ve kalitesiyle kendisine hayran bırakan bir sanatçıdır. Bizim okulumuzdan mezun olması gurur kaynağıdır. Sanatçı yönünün yanı sıra dizi oyunculuğu da yapmıştır.

 

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARI

CÜNEYT ARKIN

Gerçek adı Fahrettin Cüretlibatır’dır. Türk sinemasının Malkoçoğlu’dur. Sayısız filmiyle gönlümüze taht kurmuştur. Şu anda hayatta olan Yeşilçam efsanesidir. Uzun ömürler dileğiyle..

 

 

 

TÜRKAN SAYLAN

Akademisyen, yazar, eğitimci, doktor ve 1989 yılında, “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak” amacı ile oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucularındandır ve uzun bir süre Genel Başkanlığını yürütmüştür.

 

AZİZ SANCAR

Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alarak gurur kaynağımız olmuştur.

 

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI

GÜLBİN TOSUN

Programcı, spiker ve sunucudur. 2010 yılından beri Fox TV haftasonu ana haber bültenini sunmaktadır.

 

 

 

ORHAN PAMUK

Nobel Edebiyat ödülü alan Türk yazardır. Cevdet Bey ve Oğulları, Benim Adım Kırmızı ve Sessiz Ev ve Masumiyet Müzesi romanlarıyla ünlüdür.

 

 

ZEKİ DEMİRKUBUZ

Türk film yönetmeni, senarist, yapımcı ve oyuncudur.

 

 

 

Daha bir çok sayısız mezuna sahip üniversitemizden birkaç örnek sadece.  Bu köklü üniversitemizi onurlandırdıkları için hepsine teşekkürler, bir başka yazıda görüşmek üzere..

PAYLAŞ
1995 İstanbul doğumlu olan Özlem Yılmaz Adanalı ve memleketinin bütün çılgın özelliklerini taşıdığını düşünüyor. :) Ailesinin tek çocuğu ve tam 7 sene sabırla beklenen bir çocuk.. Liseyi mahalle arasında "Buradan kimse üniversite kazanamaz" denilen bir okulda okudu ve dereceyle bitirdi. Daha sonra onları yanıltarak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce bölümünü kazandı. 1 sene İngilizce hazırlık okudu ve şu an 3. Sınıf öğrencisi. En sevdiği şey spor yapmak, fazla kilolarından kendi yaptığı diyet ve sporla kurtulmayı başaran biri. (Siz yine de diyetisyene başvurun:) ) Mezun olunca alanında başarılı bir bankacı olmak istiyor.

1 YORUM

  1. Özlem Hanım, çalışmanız çok hoş ve tatmin edici. Emeğiniz için Teşekkürler. Bu güzel çalışmanıza bir kaç katkı da ben yapayım; Sanatçı Fikret Kızılok’un yeğeni ve yine yorumcu olan Sibel Sezal, İş adamları Üzeyir Garih, Ethem Sancak, İş adamı aynı zamanda siyaset adamı Besim Tibuk ve Masum Türker ve yazar Sema Karabıyık da İstanbul Üniversitesi İşletme fakültesi mezunlarımızdandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here