Hayat Stajyerliği

Staj (Fransızca: stage), herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi ve bu kimsenin, meslek bilgisini artırmak için bir kurumun bir veya birçok bölümünde çalışarak geçirdiği dönemdir.

Herkes iyi bir şirkete stajyer olarak kabul edilmenin peşinde özgeçmiş yazıyor, mülakatlara gidiyor .Stajı vazgeçilmez kılan da, öğrenciyi okul hayatından tam olarak koparmadan iş hayatıyla tanıştırması ve bunun da öğrencinin hem kendini hem de iş hayatını tanıması açısından eşsiz bir tecrübe olmasıdır. Ama o gerçekte müfredatta böyle bir stajyerlik süreci yok .Staj uygulaması kişiyi iş hayatına hazırlamaktan çok aslında okulda öğrenen bilgililerin pratiğe geçmemesidir.
Teoriden Pratiğe mi? pratiği teoriye mi ?

Okulda edinilen bilgiler genellikle teoriden öteye geçmez. Öğrenciler belli bir konu üzerinde yazılmış kaynakları okur, çalışırlar ama edindikleri bu bilgiyi nasıl uygulayacaklarını bilemezler.

Gittiğiniz kurumda ilkokul mezunu bir müdürünüz ve torpille bir yerlere gelmiş çalışanlar varsa alın size hayat stajyerliği 🙂 fotokopi çekmeyi öğrenip, zamanın nasıl boş harcaya bilirim diye mantıklar yürütürsünüz?

Kendini geliştirmeyen, yenilemeyen zihniyetler topluluğuna hoş geldiniz? Fazla çalışma, üst yöneticilerin yanında ol, yağ çek, çay getir :)belki de odacı bile olursunuz zamanla ama üniversitede bana öğretilen bu değildi diyip hayatın gerçekliğini anlamanız biraz zaman alabilir.

Kimse bilgisini tecrübesini paylaşmayı bilmez paylaşırsa bir gün onun yerine geçecek diye düşünür.

Her okulun kendine ait yönetmelikleri, kuralları ve düzenlemeleri olduğu gibi her kurumun da tüm bunları kapsayan bir kurum kültürü vardır. Daha önce böyle bir kurumda hiç çalışmamış, iş tecrübesi edinmemiş kişiler iş hayatına ilk atıldıklarında biraz bocalayabilir, şirket içinde nasıl davranmaları, nasıl giyinmeleri, iş yerindeki ilişkilerini nasıl düzenlemeleri gerektiğini bilemeyebilirler.

 

Yakın zamanda izlediğim filimde (tavsiye eden ik cı arkadaşıma) teşekkürler :)Yaşlı stajyer alımıyla ilgili ilana başvuru yapan 70 yaşındaki Benin hikâyesi bilgi, tecrübe, deneyim, sabır, ekip çalışması ve kurum kültürünün oluşturduğu bir tema. Filimde ise  tam tersi işveren genç deneyimsiz stajyeri ise; öngörüsü yüksek biri. İş hayatıyla özel hayatın dengede tutmanın önemini vurgulayan, çalışırken kendine de zaman harcamanın gerektiğini belirten bir filimdi. Tavsiye ederim.

 

İzlerken böyle deneyimli biriyle çalışmak istediğimi düşündüm. Hayat tecrübelerin bir bütünüdür.Deneyimler ,tecrübeler paylaştıkça çoğalır …

[ot-video][/ot-video]