Erciyes Teknopark’a 3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde 2 Ödül Birden

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi açıklandı ve Erciyes Teknopark, 5-9 yaş aralığında “Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” ve “En Çok Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kategorilerinin her ikisinde de birinci oldu.
İlki 2013 yılında düzenlenen, Türkiye’de teknoloji geliştirme bölgelerinde yürütülen Ar-Ge projelerinin ve bu projeler sonucunda ortaya çıkan teknoloji ürünlerinin tanıtıldığı 3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi Ankara Holiday INN Hotel’de düzenlendi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açılışı yapılan zirve kapsamında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır, Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun ve Erciyes Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Yazlık’ın katıldığı zirvede 2014 yılı TGB Endeksi açıklandı. Erciyes Teknopark, “5-9 Yaş Aralığında Gelişmekte Olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” ve “En Çok Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kategorilerinin her ikisinde de birinci oldu. Türkiye’deki tüm teknoparkların sıralandığı kategoride ise toplamda yirmi sıra birden yükselerek beşinci olan Erciyes Teknopark, yapılan değerlendirmeler neticesinde 53,36 puan alarak birçok teknoparkı geride bıraktı ve iki prestijli ödül birden almaya hak kazanan tek teknopark oldu.

Törende Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık’tan ödülleri alan Erciyes Üniversitesi Vekil Rektörü Prof. Dr. Hamza Çakır konuya dair yaptığı açıklamada, teknoparkların, üniversite sanayi işbirliğinde önemli bir rol üstlendiğini ifade ederek, teknopark üniversite-sanayi-devlet iş birliği oluşumunun; bilginin üretim merkezi olan üniversiteyi, bu bilgiyi pratik uygulamaya aktaran sanayiyi, işbirliğinin sürekliliği ve verimliliği açısından destek sağlayan ve politika belirleyen devleti kapsadığını söyledi.