Elon Musk’ın Bile Altı Saniyesi Var

Elon Musk İçin Altı Saniye

Bilim, bir insanın karşısındaki hakkında yargısının ilk üç saniyede oluştuğunu söylüyor. İlk defa karşı karşıya geldiğimiz biri hakkında üç saniye içinde çeşitli kanılara varıyoruz. Üstelik bu durum yalnızca insani ilişkilerimizi, sosyal çevremizi değil iş hayatımızı da derinden etkilemekte. Kariyer ve işe alım uzmanları, karşınızdaki insanın sizi sevip sevmediğine ve sizinle iş yapmak isteyip istemediğine karar vermesini de ilk üç saniyede gerçekleştiğini söylüyor. Neyse ki bu durumu yönetmek bizim elimizde. İlk yargının oluşmasını istekleriniz doğrultusunda yönlendirmek tamamen izlediğiniz yola bağlı. Business Insider, bu konu hakkında birçok üniversitenin yaptığı araştırmaları derleyip insanların üç saniyede sizin hakkınızda yaptığı varsayımları göz önüne sermiş. Güvenilirliğin, sosyal statün, cinsel tercihin, zeki olup olmadığın, otoriterliğin, başarın, maceracılığın, agresifliğin, dindarlığın, içe dönük olup olmadığın, liderlik vasfın, tembellik seviyen, merhametin. Bu on üç madde insanların seni gördüğü an kafasında cevapladığı varsayımları. Bu varsayımları şekillendirmek için iletişiminin sağlıklı olması gerekli. Göz teması, güler yüz ve samimiyetin gibi ince ama etkili detaylar bu yargıları kendi lehine şekillendirmeni sağlayacak. Peki yazıya döktüğünde işler nasıl oluyor? Göz teması yok, güler yüz, jest ve mimikler yokken, bu oluşan varsayımları bir yazıyla nasıl şekillendirirsin?

  Şanslıyız ki yüz yüzeyken oluşan varsayımların süreci üç saniyeyken iş yazıya döküldüğünde bu süre yaklaşık olarak altı saniyeye çıkıyor. Özellikle iş hayatında bu süre geçerli olurken, kendimizi anlattığımız, o dillere destan yazılarımız yani cv’lerimiz bir işe alım uzmanı tarafından yalnızca altı saniye gözden geçiriliyor ve cvnizin geri kalanını okuyup okumamasına karar veriliyor. Kurumsal hayatın acımasızlığı ve rekabetinin doğurduğu bir sonuçtan bahsediyoruz. Binlerce cv arasından seçilme ya da reddedilme süreniz yalnızca altı saniye. Karşı tarafta sizin için oluşan varsayımları yönlendirmek ise aslında çok zor değil. Özgeçmişiniz olan cvnizi hazırlarken altı saniye kadar bir süreniz olduğunu unutmadan net, özgün, sizi yansıtan, dürüst bir metin hazırlamanız gerekiyor. İçi boş şişirilmiş cümleler sizi bir sonraki adım olan mülakata dahi taşımaz. Unutmayın özgeçmişiniz olan cvnizin tek bir amacı var; bir sonraki adıma yani mülakata davet almak. Bu amaç doğrultusunda cvnizin tamamını sizi mülakata çağıracak kişiye okutmanız ve onu etkilemeniz gerekiyor. Net ve kısa cümleler kurmanız, fotoğraf seçiminiz, eğitiminiz, sertifikalarınız, hobileriniz, neler isteyip neler yapabilecekleriniz ve tecrübeleriniz yani geçmişte veya devam etmekte olan başarılarınız karşı tarafı etkilemeli.  Gereksiz bilgilere yer vermediniz, net oldunuz, imla ve yazım hatası yapmadınız, başarılarınızı eklediniz, hobilerinizi kısa tuttunuz, sosyal medya hesaplarınıza dikkat ettiniz; her şey yolunda ve kusursuz bir cv’niz var ama unutmayın bu yolda yalnız değilsiniz, onlarca belki yüzlerce rakibinizin kusursuz cv’leri var ve altı saniyeyi geçip cv’lerinin devamının okunmasına hak kazandılar, sizin gibi. Fakat sadece bir kişi pozisyona uygun ve o kişi diğer cv’lerden farklı olmak zorunda. Bu fark nasıl yaratılır? Kaliteli bir linkedn hesabı, yabancı diller, sertifikalar ve en önemlilerinden biri teknolojiye ayak uydurma. Bunlar sizi çizginin dışında dahi parlatacak bir cv sahibi yapacaktır.

Farkınızı ortaya koymanızı sağlayacak ufak bir detay daha eski nesil klasik cv’lere veda yeni nesil infografik cv’ye merhaba. Kendileri Elon Musk cv’si olarak da geçmekte. İlgi çekici, renkli, grafiklerle dolu bir tasarıma sahip. Bu cv formatını hazırlamakta teknolojiye ihtiyacınız var. Bu cv formatı bilgilerinizi daha net ortaya koymakla beraber artık işe alımcıların eski nesil başvur ve bekle formülüne göre değil daha yaratıcı günümüz teknolojilerine uygun formatlara önem vermesinden dolayı sizi bir adım öteye taşıyor. Dikkat etmeniz gereken tek şey sadeliği elden bırakmadan güçlü yönlerinizi ön plana çıkarmak. Bu detaylar sizi yeni nesil cv’nizle bir adım daha öne çıkaracak, altı saniyeyi lehinize çevirecektir. Unutmayın Elon Musk’ın dahi karşısındakini etkilemek için altı saniyesi var.

PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here