Dev Sekoya Ağaçları Britanya’yı Sevdi

UCL ve Kraliyet araştırmacılarının tespitleri göre ithal dev sekoya ağaçlarının Birleşik Krallık’a iyi adapte olduğunu, kendi doğal alanlarına yakın oranlarda büyüdüğünü uzun yaşamları boyunca büyük miktarlarda karbon yakaladığını ortaya koyuyor. 

Royal Society Open Science’da yayınlanan yeni araştırma , sekoya ağaçlarının en büyük türü olan dev sekoya olarak bilinen Sequoiadendron giganteum’un potansiyel olarak yılda ortalama 85 kilogram karbonu atmosferden çekebildiğini gösteriyor. Birleşik Krallık’ın 160 yıl önce tanışmış olmasına rağmen, bu ağaçların Birleşik Krallık’taki büyüme hızı ve dayanıklılığı ilk kez analiz ediliyor.

Birleşik Krallık’ta tahminen yarım milyon sekoya ağacı var ve kısmen halkın ilgisini çekmesi nedeniyle daha fazlası da ekiliyor. Kaliforniya’daki doğal bölgelerinde 80.000’den az dev sekoya kaldığı için nesli tehlike altında.

Eskiden UCL Coğrafya Bölümü’nde yüksek lisans öğrencisi olan ve şu anda East Point Geo’da bulunan Ross Holland konuyla ilgili şunları söyledi: “Dev sekoyalar Dünya üzerindeki en büyük organizmalardandır.  Birleşik Krallık sekoyalarının Birleşik Krallık’a iyi adapte olduğunu ve büyük miktarda karbondioksit yakalayabildiğini gördük. Bu bulguların gelecekteki ağaç dikimi ve yönetimine ilişkin kararlara rehberlik edebileceğini umuyoruz.”

Araştırmacılar, iklim değişikliğini azaltmanın en etkili yolunun fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltmak olduğunu vurguluyor. Ağaçlar karbon emisyonlarını emerek yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda iklim, ekosistem ve refah açısından başka önemli faydalar da sağlarlar.

Dev sekoyalar hızla büyür ve aynı zamanda dünyadaki en uzun ömürlü organizmalardan biridir ve 3.000 yılı aşkın yaşamları boyunca hızlı büyümelerini sürdürürler. Boyları 90 metreye kadar büyüyebilir ve dünyanın en uzunları olmasalar da (bu unvan yakın akraba olan kuzenleri olan kıyı sekoyasına aittir), geniş gövdeleri büyüyerek onlara en büyük hacimleri verir. Ayrıca yangına dayanıklıdırlar ve diğer ağaç türlerinin bulunduğu ormanları yok edebilecek yangınlara da dayanabilirler.

Ağaçlar, Kaliforniya’nın Sierra Nevada dağlarındaki kendi doğal alanlarında en iyi şekilde büyüyor, bu nedenle araştırmacılar, daha ılıman ve daha geniş yağış aralığına sahip Birleşik Krallık iklimlerinde nasıl performans gösterdiklerini ölçmek istediler. Birleşik Krallık’taki dev sekoyaların ilk özel haritasını derlediler ve yaklaşık 5.000 bilinen ağacın haritasını çıkardılar.

Ekip, Kraliyet Botanik Bahçeleri’nin vahşi botanik bahçesi olan Wakehurst’te, Sussex’teki Kew’de, Essex’teki Havering Country Park’ta ve İskoçya’daki Benmore Botanik Bahçesi’nde bulunan üç ağaç korusunu ziyaret etti. Ağaçları 3 boyutlu olarak haritalandırmak için yersel lazer tarayıcılar kurdular, böylece yükseklikleri ve hacimleri çok doğru bir şekilde ölçebildiler ve 97 temsili ağacın 3 boyutlu modellerini oluşturdular.

Buldukları en uzun ağaç yaklaşık 180 feet (54,87 metre) boyundaydı; Birleşik Krallık’taki yerli türlerin çoğuyla karşılaştırıldığında devasa, ancak Amerikalı benzerleri yanında cüce kalıyordu. Bunun nedeni kısmen Birleşik Krallık sekoyalarının gençliğidir: Birleşik Krallık’taki en eski dev sekoyalar Benmore’dakilerdir ve en eskisi 1863 yılına kadar uzanır.

Ağaçların ne zaman dikildiğini bilmek, ekibin Birleşik Krallık’taki üç bölge arasındaki değişen iklim koşulları altında ortalama büyüme oranlarını hesaplamasına olanak sağladı. Kew ve Benmore’daki ağaçların ABD’deki benzerleriyle benzer oranlarda büyüdüğünü, ancak Benmore’da Wakehurst’e kıyasla biraz daha uzun ve daha ince büyüdüğünü, Havering’de ise muhtemelen bölgedeki daha az yağış ve rekabet nedeniyle ağaçların daha yavaş büyüdüğünü buldular.

Kaynak: UCL

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here