2020’de Hangi Yeteneklere Sahip Olmalısınız?

Dünya ekonomisine yön veren etkinliklerden biri olan ve Dünya Ekonomik Forumu tarafından organize edilen Davos’un bu yılki gündeminde Endüstri 4.0 var. Medyaya her ne kadar 5 milyon kişinin işsiz kalacağı haberleriyle yansısa da, Endüstri 4.0 ve kazanımları çok daha büyük bir resmi temsil ediyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bu kapsamda hazırladığı “The Future of Jobs” isimli raporu, Endüstri 4.0’la birlikte gelen değişimi çalışanlar açısından değerlendiriyor. Raporda dikkat çeken bölümlerden biri de 2015 ile 2020 yıllarında sahip olunması gereken yeteneklerin ve yetkinliklerin farklılığı.

Şu an pek çoğunuz öğrenci olsa da, 2020’ye gelindiğinde iş dünyasındaki yerinizi alacaksınız. İyi bir kariyer başlangıcı için üniversite eğitiminizi raporda belirtilen yetkinliklerle geliştirmek sizlere avantaj sağlayacaktır.

Peki Dünya Ekonomik Forumu’nun raporuna göre Endüstri 4.0’ın etkisiyle getireceği yetkinlik kazanımları neler?

Endüstri 4.0; adı her ne kadar endüstri olsa da tüm sektörleri etkileyecek bir gelişime yol açacak. WEF’in raporunda bunlar nesnelerin interneti, gelişmiş üretim teknikleri ve 3 boyutlu yazıcıların endüstriyel kullanımı, yeni enerji kaynakları ve enerjiyi daha etkin kullanmayı sağlayacak yeni teknolojiler, insan ömrünü sağlıklı bir şekilde uzatacak gelişmeler, kişisel gizlilik ve verilerin kullanımına dair yaklaşımlar ile kadınların ekonomi dünyasındaki rolünün güçlenmesi olarak sıralanıyor. Bu saydıklarımız yalnızca 2017 sonuna kadar olan dönemdeki değişimi içeriyor.

2018 ve sonrasına baktığımızda ise otonom ulaşım sistemleri (kendi kendine giden araçlar ve bununla etkileşim sağlayacak akıllı şehir gibi diğer unsurlar), yapay zeka, üretimde daha fazla robot kullanımı, gelişmiş materyal kullanımı, biyoteknoloji ve genetik.

Meslekler nasıl değişecek?

Elbette finans, hukuk gibi konular geçerliliğini sürdürmeye başlayacak. Ancak her ikisinde de yukarıda belirttiğimiz unsurları içeren bir değişimle karşı karşıya olunacak. Sektörlerde nasıl değişimlerin yaşanacağı ve hangi alanlarda yeni iş olanakları olabileceğine dair DosyaKonusu.com’daki yazıma bakabilirsiniz.

Ama önce gelin, 2020’de nasıl bir siz olmalı sorusunun yanıtına beraber bakalım. Dünya Ekonomik Forumu’nun raporunda bunlar üç ana başlık altında toplanmış durumda: Yetenekler, temel özellikler ve çarpraz eşleşimli olmak üzere listelenmiş. Çarpraz eşleşimli olanlar için bir örnek vermek faydalı olacak. Örneğin bir hukuk öğrencisi olduğunuzu düşünün. Bugünün koşullarında şirketler arası sözleşmeleri hazırlamak belki yeterli olabilir. Ancak 2020 ve sonrasındaki hukuk Endüstri 4.0’ın etkilerini içerecek. Mesela nesnelerin internetini içeren bir uygulamada yaşanan hukuki sorunları çözmeniz gerekebilecek. Bir başka örneği sigorta sektöründe uzmanlaşmak isteyenler için paylaşabilirim. Bugünün kasko mantığı temel olarak iki aracın birbirine çarpması sonucu hasarın kimin tarafından ödeneceği mantığı üzerine çalışır. Gelecekte sigorta uzmanları bunun bir benzerini drone’lar yani insansız hava araçları için uygulamak zorunda olacak. İki ayrı kişinin iki ayrı e-ticaret sitesinden hediyelik eşya siparişi verip teslimat için de drone kullanılmasını istediğinizi düşünün. Seçilen bu hediyelik eşyalar, iki farklı kargo şirketine ait drone’lar tarafından taşınsın. Bu ikisinin sensörlerindeki bir arıza nedeniyle havada çarpışması ve birlikte yere düşüp içindeki hediyelik eşyanın zarar gördüğünü, kırıldığını hayal edin. Sizce burada kimin kaskosu ödemeyi yapmalı? Bu, geleceğin hukukçularının ve sigortacılarının üzerinde şimdiden düşünmesi gereken bir konu. Örnekleri hemen her sektör için çoğaltmak mümkün ve 2020 çok da uzak bir tarih değil.

2020’de Nasıl Bir “Siz” Olmalı?

Bulunulan çağ fark etmeksizin her çalışanın sektör ya da iş alanı ne olursa olsun günceli takip etmesi gerek. Endüstri 4.0’ın getireceği değişim uygulamaya geçtikçe benzer bir takip gerekecek. Dünya Ekonomi Forumu, bu kapsamda raporunda 2020 ile 2015 arasında çalışanların nasıl bir yetkinlik dönüşümü gerçekleştirmesi gerektiğini de ortaya koyuyor. Örneğin “karmaşık problemleri çözebilme, üstesinden gelebilme” bugün olduğu gibi 2020’de de bir çalışanda en fazla aranılan yetkinlik olacak. Diğer çalışanlarla koordineli bir şekilde çalışma gerilese de ilk 5’teki yerini koruyacak. Ama mesela “kalite kontrol” artık öncelikli hale gelmeyecek, listeye onun yerine “duygusal zeka” girecek. Aynı şekilde “aktif dinleme” yeteneği de öncelikli olarak aranmayacak, ancak çalışanlardan karşılarındaki konu hakkında zihinsel esnekliğe sahip olması istenecek. İlk 10 listesinin tamamını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

WEF_2020_skills

Bu tablonun 2020 ve sonrasında en azından 5 yıl boyunca çok değişmeyeceğini kabul edebilirsiniz. Bir sonraki büyük dönüşümü işaret eden yapay zekanın iş dünyasındaki yerini bulmasının 2025’ten sonra gerçekleşmesi bekleniyor çünkü…