Yaratıcı Öğrenci Festivali “PROJECT 02” Başladı

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin yaratıcı projelerini bir araya getiren “PROJECT’02” santralistanbul’da kapılarını açtı.

Amatör ruhla yaratılmış profesyonel kalitede işler, festival boyunca kampüsün her yerine yayılacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan bölümlerin yaratıcı katkısıyla bu yıl ikincisi düzenlenen iletişim festivali “Project 02”, santralistanbul Kampüsü’nde başladı. Deneyimleyerek öğrenme anlayışı doğrultusunda öğrencilerin yıl boyunca meydana getirdikleri üretimlerin sergilendiği “Project 02”, başta öğrenciler olmak üzere akademisyenlerin ve sanatseverlerin katılımıyla 9 Mayıs Pazartesi günüsantralistanbul Kampüsü’nde ziyarete açıldı.

santralistanbul Kampüsü Çağdaş Sanat Müzesi’nde düzenlenen açılışta konuşanİstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Nalçaoğlu, öğrencilerin üreterek öğrendiklerini belirttiği konuşmasında, “Burada gördüğünüz her afişi, sahnelenen her oyunu ve gösterilen tüm işleri öğrencilerimiz hazırladı. Festivaldeki her şey öğrencilerin üretimidir. Öğrencilerimizin titizlikle sergiledikleri çalışmadan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Renkli açılış töreniyle başlayan festival, tiyatro gösterisinden performanslara, sergi ve enstalasyonlardan film gösterimlerine birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak. İletişimin birçok alanını kapsayan bir etkinlik programı sunan festivalde yaratıcı projeler ilk kez izleyiciyle buluşacak. Program 10 Haziran 2016 tarihine kadar sürecek.

Öğrenci projeleri bu sergide

PROJECT 02’nin ana sergisinde katılımcılar; ödüllü reklam kampanyaları, fotoğraflar, video işleri ve çeşitli enstalasyonlarla farklı tecrübeler deneyimleyecek. “XXX” projesinden Edcom ödüllü “4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali” reklam kampanyasına, günümüz kentsel dönüşüm popülaritesini ve çarpık kentleşmeyi eleştirel bir üslupla ele alan “Arasızlık” alt sergisinden teknoloji, sanat ve iletişim kavramlarını bir araya getiren “Omurga” enstalasyonuna kadar birçok çalışma bu sergide yer alacak.

PROJECT’02 duvarları yıkıyor!

“PROJECT’02”de katılımcılar, santralistanbul’un bahçesinde sabah yogasıyla güne başlarken Takas Kütüphanesi’nde kitaplarını okuyacak. Antik Yunan’dan bugüne kadar çözülememiş haklar ve eşitlikler konusunu ele alan ve milattan önce Aristofanes tarafından yazılan tek perdelik oyun “Lysistrata” öğrencilerin modern yorumuyla festivalde yeniden hayat bulacak. santralistanbul Açıkhava Sahnesi’nde ünlü müzikallerden seçmeler resitalle dinleyiciyle buluşacak. Pop-up performansı olan “Nan nan nan na na” izleyiciyi de içine alarak kampüsün her bir köşesinde sergilenecek.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin çektiği Ter, ZET Tiyatro, Silahtarağa Sakinleri, Su, Bozadlı belgeseller, Şehirde Sanat adlı kültür sanat programı, 10 Dakika adlı TV programı,Araf adlı dizi ve Derin adlı kısa film izleyiciyle buluşacak.

Farklı alanlarda düzenlenecek atölyelerle katılımcılar yeni deneyimler elde edecek. Günde kaç kez nefes aldığınızı iliklerinize kadar hissediyor, kaç kez nefesinizi bilinçli yönetiyorsunuz? Nefes atölyesiyle nefes tekniklerine değinilirken Renkli Bastonlaratölyesinde davetliler baston boyama etkinliği gerçekleştirecek. Kitap Ayracı atölyesinde katılımcılar kendi ayraçlarını tasarlayacak. Mandala Boyama atölyesinde büyük ölçülü bir mandala birçok kişinin katılımıyla boyanacak.

Festival, Vestel’in ana sergi, Faber Castell ve Redbull’un etkinlik, Karnaval.com’un iletişim sponsorluğunda santralistanbul Kampüsü’nün farklı alanlarında hayat bulacak.