Silikon Vadisi’ne Devasa NASA Üssü Kuruluyor

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ve NASA’nın Ames Araştırma Merkezi, Silikon Vadisi’nde 2 milyar dolarlık devasa bir uzay üssü inşa etme planlarını duyurdu.

Kaliforniya Üniversitesi ile NASA Ames arasındaki Berkeley Uzay Merkezi adı verilen işbirliği yirmi yılı aşkın süredir üzerinde çalışılıyor. Ekip üyeleri, buranın mühendisler ve kaşiflerden gelişen özel uzay endüstrisindeki iş liderlerine kadar yeni nesil uzay profesyonelleri için bir eğitim alanı olacağını söyledi.

NASA Ames Direktörü Eugene Tu, UC Berkeley’de yaptığı açıklamada, “NASA’nın misyonu iki yönlüdür: yeni nesil kaşiflere ilham vermek ve teknolojilerimizi ve araştırmalarımızı kamu yararına yaymak. NASA ve üniversite araştırmacıları arasındaki işbirliği bu misyona hizmet ediyor.”

İnşaat, çevresel incelemenin başarıyla tamamlanmasına kadar 2026 gibi kısa bir sürede başlayabilir. Kaliforniya Üniversitesi, yeni merkezin tahmini 1,4 milyon metrekarelik (130.000 metrekare) ofis alanı ve Ar-Ge tesislerinin yaklaşık %10’unu kaplamasını bekliyor.

Projede işbirliği yapan ticari gayrimenkul geliştiricisi SKS Partners’tan Dan Kingsley, Space News’e göre “çok geniş bir özel sektör yelpazesinin” tesislerin geri kalanını kiralamaya hazır olduğunu söyledi.

Berkeley Uzay Merkezi’nin, uzay robotiği ve gezegen biliminden otomatik havacılığa kadar çeşitli alanlardaki gelişmelerin merkez üssü haline gelmesi umut ediliyor.

UC Berkeley elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri profesörü ve Moffett Saha Programı Geliştirme başkan yardımcısı Alexandre Bayen, “Berkeley’deki yeteneklerin özel sektörle işbirliği yapabileceği ve onların araştırma ve geliştirme ekiplerini bir araya getirebileceği bir ekosistem yaratmayı umuyoruz.” dedi.

Bayen, “Silikon Vadisi’nin kalbinde NASA’nın yeteneklerine ve teknolojisine yakın olacağımızdan, bundan gelecekteki ortaklıklar oluşturmak için faydalanmayı umuyoruz” diye de ekledi.

 

Bu UC Berkeley-NASA işbirliği, araştırmayı teşvik etmenin yanı sıra, havacılık ve uzay iş gücünü daha geniş çapta büyütmeyi ve akademi ile NASA arasındaki işbirliğini derinleştirmeyi amaçlıyor.

Eugene Tu: Berkeley gibi büyük bir üniversitenin araştırma ve yeteneklerinin, Ames’te yürütülen çalışmalara önemli bir katkı olabileceğine inanıyoruz. Daha spesifik olarak, lisans ve lisansüstü düzeyde daha fazla öğrenciye yakınlık potansiyeline sahip olmak istiyoruz. Ayrıca gelecekte öğretim üyeleriyle potansiyel ortaklıklar geliştirmek de hedeflerimiz arasında.

Berkeley Uzay Merkezi aynı zamanda mevcut endüstri profesyonellerine makine öğrenimi ve veri bilimi gibi eğitim almamış olabilecekleri yeni teknolojiler konusundaki becerilerini geliştirme fırsatları da sağlayacak.

Bayen: Özellikle geleceğin havacılığı, ekstrem ortamlarda esneklik, uzay biyoproses mühendisliği, uzaktan algılama ve veri bilimi ve bilgi işlem gibi hedeflerimiz açısından kilit önem taşıyan temalara odaklanan araştırma kümelerini desteklemek için endüstri konsorsiyumu oluşturmak istiyoruz.

 

Kaynak: https://www.space.com/nasa-uc-berkeley-space-research-center

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here