Seul Üniversitesi’nde Kritik Bir Enerji Araştırma Merkezi Açıldı

ABD merkezli NuScale Power Corporation, GS Energy Corporation, Doosan Enerbility ve Samsung C&T Corporation ortaklığıyla Asya’daki ilk özel olarak finanse edilen NuScale Enerji Araştırma Merkezini (E2 Merkezi) Seul Ulusal Üniversitesi’nde (SNU) açtı. Güney Kore’nin yeni nesil gelişmiş nükleer uzmanları, teknoloji uzmanlarını ve operatörleri geliştirmesi için bir geliştirme aracı olarak kullanılacak. NuScale, bunun Güney Kore’yi Asya’daki küçük modüler reaktör (SMR) dağıtımında bölgesel lider konumuna getireceğini belirtti.

E2 Merkezi, kullanıcılara simüle edilmiş, gerçek dünyadaki NPP operasyon senaryoları aracılığıyla nükleer bilim ve mühendislik ilkelerini uygulamalı bir fırsat sunuyor. Ziyaretçiler, son teknoloji bilgisayar modellemesini kullanarak, 12 NuScale Güç Modülüyle desteklenen NuScale VOYGR 12, 924 MWe SMR tesisinde “kontrol odası operatörleri” rolünü üstlenebilirler.

NuScale Kurucu Ortağı ve Baş Teknoloji Sorumlusu Dr José Reyes, E2 Merkezinin “Güney Kore’nin temiz enerjide küresel lider konumunu ilerletmesine olanak sağladığını” söyledi. Sözlerine şu şekilde devam etti: “Ortaklarımız GS Energy, Doosan, Samsung C&T ve Seul Ulusal Üniversitesi’nin desteğiyle, küresel karbonsuzlaştırma ortak hedefini ilerletmek için işbirliğimizde bu yeni dönüm noktasına ulaşmaktan heyecan duyuyoruz.”

SNU Nükleer Mühendislik Bölümü Başkanı Profesör Eung Soo Kim, merkezin “öğrencilerimize uygulamalı SMR operasyonlarına katılma konusunda rakipsiz bir fırsat sağladığını ve küresel temiz enerji geçişine liderlik etmek için gerekli uzmanlığı geliştirdiğini. Asya’da NuScale’in son teknoloji simülasyon teknolojisini müfredatımıza entegre eden ilk kurum olmaktan gurur duyuyoruz.”

NuScale, 2020 yılında ABD’de Oregon Eyalet Üniversitesi’nde dört benzer merkez açtı; Idaho Üniversitesi İleri Enerji Araştırmaları Merkezi 2021’de; Texas A&M’in Mühendislik Deney İstasyonu da 2021’de; ve 2022’de Idaho Eyalet Üniversitesi işbirliğiyle Pocatello, Idaho’da. Bu yılın başlarında ABD dışındaki ilk E2 Merkezi Bükreş Politehnica Üniversitesi’nde açıldı.

NuScale Güç Modülü, buhar üretimi ve ısı değişimi için tüm bileşenlerin tek bir 77 MWe ünitede birleştirildiği basınçlı bir su reaktörüdür. 924 MWe’lik 12 modüllü tesis, 308 MWe’lik dört modüllü tesis ve 462 MWe’lik altı modüllü tesis dahil olmak üzere çeşitli konfigürasyonlar mümkündür.

Doosan Enerbility (eski adıyla Doosan Heavy Industries & Construction), NuScale Güç Modülleri ve diğer ekipmanların tedariği için 2019 yılında NuScale ile bir iş işbirliği anlaşması imzaladı. Şirket, Koreli finansal yatırımcılarla birlikte NuScale Power’a yaklaşık 104 milyon dolarlık özsermaye yatırımı yaptı. Mayıs ayında GS Energy, Güney Kore’nin Kuzey Gyeongsang Eyaletindeki Uljin İlçesi ile NuScale Power’ın SMR teknolojisini Uljin Nükleer Hidrojen Ulusal Endüstriyel Kompleksi için kullanmayı değerlendirmek üzere bir mutabakat antlaşması imzaladı.

 

Kaynak:neimagazine.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here