MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE AYDA 150 TL!

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında, metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla protokol imzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yaklaşık 3 yıldır reform uygulamak istedikleri alanlardan birinin, mesleki eğitim olduğunu söyledi. Tekin, “Bizim 3 binin üzerinde meslek lisemiz var. Bu meslek liselerinde okuyan 1 milyon 800 bin öğrencimiz var. Bu öğrencinin her biri nitelikli iş gücü haline dönüşse, Türkiye´nin ara eleman ihtiyacını gidermiş oluruz.” diyerek protokolle öğrencilerin, sektörün ihtiyaç duyduğu ara eleman olarak yetişmesi için çalışacaklarını belirtti. Meslek liselerinde, derslik başına ve öğretmen başına düşen öğrenci sayılarının, diğer okulların altında olduğunu kaydeden Tekin, hükümetin meslek liselerine yatırım yaptığını ifade etti.

Sigorta primleri başta olmak üzere meslek lisesi öğrencilerinin staj ücretlerinin artık kamu tarafından karşılanacağını belirten Tekin, her yıl eğitim kongresi yapmaya başladıklarını, ekimde düzenleyecekleri kongrenin temasının ise “Mesleki Teknik Eğitim” olduğunu kaydetti.

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen ise tüm dünyada rekabet kurallarının değiştiğini vurguladı. Türkiye´nin rekabetçiliğini korumak ve geliştirmek için ileri teknoloji kullanan, Ar-Ge´ye yatırım yapan sanayi tesisleri ve iş gücü niteliğinin, üretimin en önemli unsurları olarak öne çıktığını anlatan Önen, protokolle mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılacağını söyledi.

Metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlanıyor

Millî Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında imzalanan protokolle, metal sektörüne nitelikli iş gücü sağlanması, mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin artırılması, ekonomik ve sosyal kalkınmanın desteklenmesi hedefleniyor. Bu çerçevede, iş birliği kapsamına giren okulların idarecilerine yöneticilik ve liderlik eğitimi, öğretmenlere hizmet içi eğitim verilirken, okullara laboratuvar desteği de sağlanacak.

MESS üyesi iş yerlerindeki çalışanların metal sektörüne yönelik bölümlerde eğitim alan çocuklarına burs ve üye iş yerlerinde istihdam önceliği verilecek. Metal sektörüne yönelik alanlarda öğrenim gören öğrenciler “kariyer gelişimi ve rehberlik eğitimi”, okul yöneticileri ise “yöneticilik ve liderlik eğitimi” ile hizmet içi eğitim alacak. Öğrencilere, MESS üyesi işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkânı ile istihdam önceliği sunulacak. Okulların atölye ve laboratuvarlarının donatılması sağlanacak.

Aylık En Az 150 TL Burs

29/06/2016 tarihinde 10 (on) yıl süre ile imzalanan protokol kapsamında aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilecek:

  • Metal sektörüne yönelik alanlarda öğrenim gören öğrencilere “Kariyer Gelişimi ve Rehberlik” eğitimleri verilmesi
  • Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) üyesi işletmelerde beceri eğitimi ve staj imkânı ile istihdam önceliği sağlanması,
  • Okul yöneticilerine “Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri” verilmesi,
  • Öğretmenlere sektörde hizmet içi eğitim düzenlenmesi,

 

  • Okulların Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Makine, Metalürji, Motorlu Araçlar, Plastik, Tasarım Teknolojisi ile Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanlarında atölye ve laboratuvarlarının donatılmasının sağlanması,
  • Protokol kapsamında 5000 mesleki ve teknik eğitim öğrencisine ayda en az 150 TL burs verilmesidir.

 

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı