KPSS’de Rekabet Artıyor!

KPSS2İlk KPSS sınavından bugüne 13 yıl geçti. Hayatımıza 2002 yılında giren KPSS sınavı her yıl 100 binlerce kişinin odak noktasını oluşturuyor ve binlerce kişi de girdiği bu sınavla kariyerine yeni bir başlangıç yapıyor. Özellikle son yıllarda kamu kesimindeki başlangıç ücretlerinin özel sektöre göre daha tercih edilebilecek düzeylerde olması nedeniyle KPSS’ye olan ilgi artıyor.

İlk başlarda daha çok kamuya yönelik bölümlerden mezun olan öğrencilerin girdiği KPSS sınavı artık özel sektörle birlikte anılan işletme, iktisat, endüstri mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişilerin de hedefinde.

KPSS’ye olan ilginin bir nedeni de kamuda çalışmanın daha garantili bir kariyer olarak görülmesi ve çalışma şartlarının özel sektöre göre daha öngörülebilir olması.

KPSS ile girilen işlerin sahiplerinin ortalama maaşlarına baktığımızda başlangıç için piyasa koşullarının genel olarak üstünde görülse de tercihini özel sektörden yana kullananların ilerleyen yıllarda kariyer basamaklarını tırmandıkça çok daha yüksek ücretleri elde edebilecekleri de bir başka faktör. Ülkemiz ekonomisi büyüdükçe özel sektördeki istihdam da paralel olarak artıyor. Özel sektörde hızlı ve başarılı bir kariyer için öğrencilik yıllarının çok iyi değerlendirilmesi, yapılan stajlarla öğrenim sürecinin desteklenmesi ve yine aynı zamanda bu stajlarla mezuniyet  sonrası iş için bir network oluşturulması gerekiyor. Öğrencilik yıllarının KPSS’ye odaklananlar için de aynı şekilde iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü KPSS’ye giren kişi sayısı her yıl artıyor fakat kamuda açılan kadroların sayısı aynı hızda artmıyor hatta geriliyor.

2015 yılında yapılan KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavında yer alan bölümlerde adayların ortalama performansları:

KPSS_tablo

 

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here