İstanbul Yeni Havalimanı: Bir Havalimanından Daha Fazlası

Küreselleşen dünyanın etkisiyle insanlar hayatının her alanında zamandan tasarruf etmek istiyor. 21.yüzyılından başlarından itibaren büyük bir ivme yakalayan hava yolu ulaşımı son 10 yılda insanlar tarafından büyük ilgi gördü. Ülkemiz coğrafi konumu sebebiyle hava ulaşımında dünyanın önemli merkezlerinden birisi. Ülkemiz bir turizm ülkesi olduğundan dolayı her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Ülkemizi tercih eden turistlerin neredeyse tamamına yakını hava yolu ulaşımını kullanarak ülkemize geliyor. Ülkemizde ki hava yolu ulaşımına olan talebin artmasında ki en önemli unsurlardan bir diğeri ise iç hat uçuşları. Karayollarında ki ulaşım sürelerinin uzunluğundan dolayı insanlar artık hava yolu ulaşımına yönelmiş durumda. Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden ülkemizde ki çoğu noktaya hava yoluyla ulaşmak mümkün. Hem dış hem de iç hatlardan gelen yoğun taleple ile birlikte sektörle ilgili projelerin sayısı da gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu projelerin en önemli olanı ise İstanbul’a yapılmakta olan 3. Havalimanı projesi. Cumhuriyet tarihimizin en önemli projelerinden birisi olarak gösterilen yeni havalimanın ilk etabının tamamlanmasına kısa bir süre kalmış durumda. Bu projeyi biraz olsun yakından incelemekte fayda var diye düşünüyorum.

    

Yeni havalimanı İstanbul’un Kuzeyine, şehir merkezine 35 km mesafede toplamda 76 buçuk milyon metrekarelik alana inşa ediliyor. 3.havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyük ve en önemli ulaşım merkezinden birisi olacak.4 aşamadan oluşan projenin temeli 2014 yılında atıldı. Tüm aşamalar tamamlandığında yılda 200 milyona yakın yolcu kapasitesine sahip olacak projenin ilk aşamasının 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

Yeni Havalimanı ile ilgili yayınlanan tanıtım filmi.

Yılda milyonlarca insanın kullanmasının planlandığı yeni havalimanı diğer bir ifadeyle hava yolu ulaşımında dünyanın göz bebeği olacak. 2017 yılında İstanbul üzerinden yapılan transit uçuşlarda %20 civarında bir artış gerçekleşti. Bu artışın en önemli sebeplerinden birisi yerli hava yolu firmalarımızın genişleyen ve gelişen ulaşım ağı haritası. Yeni havalimanıyla birlikte dünyadaki çoğu uçuşun İstanbul üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşmesi planlanıyor. Yeni yapılacak havalimanın fiziki şartları da buna tam anlamıyla uygun diyebiliriz. Sadece Yolcu kapasitesiyle değil yük taşıma kapasitesiyle de dünyanın önemli noktalarından birisi olacak. Yeni havalimanı kargo uçaklarının da dünyada ki en uğrak noktalarından birisi haline gelecek. Yeni havalimanıyla birlikte İstanbul, deniz yolu ve hava yolu ulaşımının dünyada ki kesişim noktası haline gelecek.

                   

Yeni havalimanı tam anlamıyla çok yönlü bir proje tamamlandığında havalimanında 100 bin kişinin çalışması planlanıyor. Bu da ülkemizin ekonomisine büyük bir katkı sağlayacaktır. İşsizlik oranını gözle görülür seviyede düşüreceği bir kesin. Projenin bir diğer artı yönü ise ülkemizdeki turizm gelirine yapacağı pozitif etki. Ülkemiz jeopolitik yapısı ve tarihi güzellikleriyle dünya turizminin vazgeçilmez noktalarının başında geliyor. Yeni havalimanıyla birlikte dünyanın dört bir yanından gelecek turistler artan uçuş sayılarıyla birlikte daha ucuz fiyata ülkemize seyahat etme şansına sahip olacak. Uçuş fiyatlarının düşmesiyle birlikte ülkemize olan gelen turist sayısının artması bekleniyor.

Genel olarak bakıldığında yeni havalimanı projesi her anlamıyla ülkemizi olumlu yönde etkileyecek gibi gözüküyor. Projeler planlanırken önemli olan nokta tasarlanan projelerin bizlere getirisini doğru hesaplayabilmektir. Projeleri yapmak için değil de fayda sağlamak amacıyla yapmak gerekiyor. Ülkemize, halkımıza fayda sağlayacak projelerin sayısının arttırılmasıyla ülkemizin dünyada daha iyi bir konuma geleceğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here