Eğitiminiz ve Gelişiminiz İçin

Merhaba amfiweb’deki ilk yazım. Umarım sizlere faydalı olabilecek bilgiler paylaşabilirim.

Üniversite yıllarındayken herkes gibi mezun olduğumda işsizlik gerçeğiyle nasıl yüzleşeceğimi düşünerek geçiriyordum.  Neyse ki bu endişemden 3. Sınıfta bir danışmanlık firmasında çalışmaya başlayarak kurtulmuştum. 10 seneye yakın da eğitim ve gelişim alanında çalışıyorum. Mezun olduğum bölüm Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümü olduğundan “Yetişkin Eğitimi ve Gelişimi” üzerine birçok çalışma yapma imkanım da oldu.

Kendi misyonum, öğrenmeyi kolaylaştırmak ve insanların iş performanslarını yükseltmektir. Çalıştığım birçok projeye bu çerçeveden bakmaya çalışırım.

Sizlerle bu yazımda iş görüşmelerine başlamadan nasıl gelişmeniz gerektiğinden ve iş görüşmesinde de dikkat etmeniz gereken tek bir konu üzerinde duracağım. Bu arada ben işe alımcı değilim, mülakat tekniklerinden bahsetmeyeceğim. Eğitim ve performans gelişimden bahsedeceğim.

Son 3 ayda okuduğum kitaplarda, takip ettiğim platformlarda bir konu üzerinde çok durulmaya başlandı. İşe alım yaparken sadece mezun oldukları üniversiteye bakılmaması üzerine. Bunun en taze haberiyse Coca Cola İçecek İK Direktörü Rengin Onay’ın “Harvard’a değil, tecrübeye bakıyorum.” açıklamasıydı. Linkedin’de Ocak 2016’da en popüler konuydu. Bunun altında yatan birçok gerçek röportajda açıklandı. Bende bu konuyu eğitim ve gelişim açısından açıklayacağım.

Sizler formal eğitim alıyorsunuz, bu gayet iyi. Eğitimden memnun kalmanız ve dersleri geçmeniz tamamen zorunlu. Fakat eğitim ve gelişim açısından baktığımızdaysa öğrendiğiniz bilgileri uygulamanız veya davranışa dönüştürmeniz tamamen isteğinize bağlı. Sizi zorlayacak bir sebep yok. Gelişim de işte tam burada başlıyor. Gerçekten öğrendiklerinizi uygulama konusunda enerjiniz var mı? Ya da en son hangi öğrendiğiniz yeni bir bilgiyi hayatınızda kullandınız?

Yeni bir bilgi nasıl hayata geçirilir? Tabi ki enerjinizle ve uygulama isteğinizle. Bunu nerede yapacağınız zaten ortaya çıkacaktır. General Electric’in eski CEO’su Jack Welch Kazanmak İstiyorsanız (1) adlı kitabında işe alınacak kişiden beklediği en temel iki özellikten bahseder.

  1. Yapıcı enerji: Dışa dönük, iyimser; coşkuyla işe başlar coşkuyla bitirir.
  2. Başkalarına Enerji katabilme: diğer insanlarında hızını arttırır.

Tecrübe sadece mezun olduktan sonra kurumsal bir yerde işe başlamakla olmaz. Mücadele etmeniz ve başarısız olmanız gerekli. Hayatınız hep başarılarla gidiyorsa bir durup düşünün derim. Çünkü zorluklar karşısında nasıl mücadele edeceğinizi öğrenmeniz gerekmektedir. UPS İnsan Kaynakları Yöneticisi Regina Hartley’in mücadeleci “scrapper” kişilerin başarılarını anlattığı TED konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim.

[ot-video][/ot-video]

https://www.ted.com/talks/regina_hartley_why_the_best_hire_might_not_have_the_perfect_resume

Son olarak da İletişim Bilimleri Fakültesi mezunu olarak da ne yazık ki anlam veremediğim ama sektördeki her iletişim eğitiminin olmazsa olmaz etkili iletişim istatistiği: Etkili bir iletişimde %7 konuşma % 30 Ses tonu %63 beden dili.

Bizi imaja, göz boyamaya, kıyafetler seçtirmeye ve sadece dış görünüşe odaklamaya çalışan bir araştırma. Bunun tersine, yönetici gelişim eğitimlerinde bizler samimi bir şekilde söylenen “sihirli kelimelere” inanırız. Size bağlı çalışan ya da birlikte iş yaptığınız arkadaşlarınızla hangi kelimelerle iletişim kurduğunuz çok önemli. Kelimelere önem vermezsek, ne yazık ki yapılan araştırmalara göre de kullanılmayan kelimelerin unuttuğumuz yönde. (2)

İş görüşmesinde tabi ki giyiminize dikkat edin. Bunun yanında enerjinizi ve istekliliğinizi anlatabilmeniz için sihirli kelimelere ihtiyacınız var. Karşı tarafı ikna edebilecek kelimeler. Bunu burada yazmak sizi ezbere götürür. Kalbinizden geçen sizi anlatan kelimeleri keşfedin derim.

[ot-video][/ot-video]

 

Diğer yazılarım

Kaynaklar:

  1. http://www.dr.com.tr/Kitap/Kazanmak-Istiyorsaniz/Jack-Welch/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0000000426630
  2. http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/02/160209_vert_fut_dilimin_ucunda