Dünya Mutluluk Raporu, Dünya’nın En Mutlu Ülkeleri

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 12 Temmuz 2012’de her yılın 20 Mart gününü, Uluslararası Mutluluk Günü olarak kabul etti. Dünya ülkelerinin mutlu olmasını geliştirecek hedefler belirlendi. Hükümetlerden, vatandaşlarını mutlu etmeleri için kamu politikaları geliştirmeleri istendi. BM Genel Kurulu ayrıca sürdürülebilir küresel kalkınma hedeflerinin, insanların mutluluğunu geliştirecek hedefler olarak belirledi. İnsanların mutlu olması için yoksulluğun ortadan kaldırılmasının gerektiğini, insanların refahını teşvik eden ekonomik büyümenin daha kapsayıcı, eşit ve dengeli bir yaklaşımın gereğini kabul etti.

Her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen mutluluk uzmanları, toplam 156 ülkede vatandaşların ne kadar mutlu olduğunu araştırıyor ve sıralıyor. Ortaya çıkan bulgular ise Dünya Mutluluk Raporu’nda yayınlıyorlar.

Mutluluk, ölçülmesi zor bir kavram gibi görünebilir, ancak bunun için bir bilim var.

Araştırmacılar mutluluktan bahsettiklerinde aslında “Yaşamın gidişatından duyulan memnuniyetten” bahsediyorlar. Dünya Mutluluk Raporu’nun yaratıcısı ve Columbia Üniversitesi’nde profesör olan Jeff Sachs, CNBC’ye verdiği röportajda şöyle bahsediyor;

“Mutlu olmak kişinin dün gülüp bugün gülmemesi değil, kişinin yaşamının gidişatı hakkında nasıl hissettiğidir” diyor.

2012 yılından beri yayınlanan Dünya Mutluluk Rapor’unda, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya, İzlanda gibi İskandinav ülkeleri sürekli olarak listenin başında yer alıyor. 2019 yılında yayınlanan rapora bakacak olursak;

Türkiye ise listede 79. sırada bulunmaktadır.

Bu yıl yedincisi yayınlanan raporda, ülkede yaşayan vatandaşların mutluluğunu etkileyen faktörler arasında yönetildikleri hükümetler, ekonomik gelirler, teknolojik gelişmeler, adalet, insan hakları, özgürlükler, çevre gibi değişik kriterler olduğu kaydedildi. Raporda ülkelerin sosyal medya, televizyon seyretme, gönüllü olarak çalışma, yardımseverlik gibi alışkanları da değerlendirildi.

World Happiness Report picture ile ilgili görsel sonucu

İskandinav ülkelerinin listenin başlarında olması tabiki de tesadüf değil. Çünkü ücretsiz eğitim ve sağlık, düşük suç oranları, rahat sosyal güvenlik ağları ve diğer ülkere göre homojen bir nüfusa sahiplerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here