Cambridge, Güneş Paneli Çiftliği Kurmak için Onay Bekliyor

Cambridge Üniversitesi, net-sıfır hedefine ulaşmak için kendi güneş enerjisi çiftliğini kurmayı planlıyor.

Barton, Cambridgeshire’daki Barton Road’daki tarım arazisinde bulunan yeni güneş enerjisi çiftliği, üniversiteye elektrik sağlamak için kullanılacak.

Üniversite, çiftliğin 7.500 evin ev içi kullanımı için eşdeğer gücü üretibileceğini söyledi.

Herhangi bir aşılama yapılmadan önce, başvurunun dışişleri bakanlığına havale edilmesi gerekecektir.

Üniversiteden bir temsilci, Güney Cambridgeshire Bölge Konseyi’nin iklim değişikliğini planlama toplantısının “en acil sorunlardan” biri olduğunu söyledi.

Üniversitenin “küresel ekonominin karbondan arındırılmasında öncü bir rol üstlenmekten sorumlu” hissettiğini söylediler.

Devam ederse, güneş çiftliğinin yılda 30.457 megavat saat sunması bekleniyor ve üniversite bunun enerji ihtiyacının %26’sını karşılayacağını söyledi.

Güneş çiftliğinin 40 yıl süreyle yerinde kalması planlanıyor ve ardından üniversite, arazinin tarımsal kullanıma geri verileceğini söyledi.

Temsilci, bu özel sitenin, üniversitenin sahip olduğu farklı arazi parçaları dikkate alınarak seçildiğini söyledi.

Bu sitenin daha düşük kaliteli tarım arazilerine sahip olduğu görüldü ve üretilen elektriği üniversiteye göndermek için bir bağlantı kurmak mümkün oldu. Kampüs yerleşkesine güneş panellerinden elde edilen elektriği iletmek için yeraltı kablosu döşenmesi planlanıyor.

Bölge meclisindeki planlama görevlileri de başvurunun onaylanmasını istiyor.

Bir raporda, “yeşil kuşakta uygunsuz gelişme” olarak kabul edilirken, yenilenebilir enerji ve biyoçeşitlilik net kazancı dahil olmak üzere önemli faydalar sağlandığı da belirtildi.

Muhafazakar meclis üyesi Mark Howell, yeni güneş enerjisi çiftliği planlarının “yeşil kuşağın sanayileşmesi” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Liberal Demokrat meclis üyesi Dr Tumi Hawkins, “bence bu hükmün dengesinin yeşil kuşağa verilen zarardan daha ağır bastığına” inandığını söyledi.

Meclis üyelerinin çoğunluğu planları onayladı.

Herhangi bir kurulum işi yapılmadan önce enerji bakanlığının da onay vermesi gerekiyor. Bakanlık onay verdikten sonra tasarlanan proje hayata geçirelecek.

 

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here