Amerika’daki Bireysel Silahlanmanın Korkunç Boyutu

bireysel silahlanma

Amerika Birleşik Devletleri’nde bireysel olarak silah taşımak anayasal bir hak. 15 Aralık 1791’de Amerikan Anayasasının bir parçası olan bu hak; yasada “Halkın silah bulundurma ve taşıma hakkı ihlal edilemez.” olarak yer alıyor.

bireysel silahlanma

Her eyaletin ise silah satışlarını düzenleyen kendi yasaları var. Alaska ve Arizona eyaletlerinde bir kişi, ruhsatsız silah bulundurabiliyor; hatta 14 yaşından gün almış birisi, herhangi bir izne gerek duymadan Montana Eyaleti’nde silah satın alabiliyor. Daha da kötüsü çok sayıda eyalette, uzun namlulu olanlar dâhil silah taşımak ve ” meşru müdafaa” kapsamında ateş açmak serbest. Yani hayatını tehlikede görüp ateş açarak birini öldüren kimse tutuklanmıyor.

Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre her 100 Amerikalıdan 89’unun silahı var. Amerika genelinde silah sayısının 280 milyon civarında olduğu sanılıyor.  Yani Amerikalıların elinde dünyadaki sivillerin sahip olduğu toplam silahın yüzde 35’i bulunuyor.

Bu bilgilerin kötü istatistiklere yol açacağını tahmin etmişsinizdir. Sivillerde bu kadar çok silah bulunması ülkedeki cinayetlerin yarısından fazlasının silahla işlenmesine yol açıyor. Polis kayıtlarına göre, Amerika’da son 10 yılda silahlı saldırılarda yaklaşık 300 bin kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor. Sadece 2016’nın ilk gününde 95 silahlı saldırı meydana geldi. Herkesin kolaylıkla silah bulundurabilmesi, ABD’deki yaşanan son katliamlar gibi olayların en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

bireysel silahlanma

Kişi başına ateşli silah kullanımının yaygın olduğu ilk on ülke ise çoktan aza şöyle sıralanıyor:

  • Amerika
  • Yemen
  • İsviçre
  • Finlandiya
  • Sırbistan
  • Kıbrıs
  • Suudi Arabistan
  • Irak
  • Uruguay
  • İsveç

 

Tüm bunlardan sonra Obama bu gidişe dur demek için harekete geçti. Durumun vahametini ortaya koymak için son on yılda terör olaylarında ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısının tespiti için haber kuruluşlarından istihbarat ve raporlar istedi. Sonuçlar ABD’de, insanların bireysel ateşli silahlarla ölümlerinin, terör olaylarındaki ölümlerden kat ve kat daha çok olduğunu ortaya çıkardı. Kullananların çoğu ise, silahları kendi hayatına son vermek için kullanıyor.

 

bireysel silahlanma

Bu durumun yarattığı tehlikenin farkında olan çeşitli gruplar ise bireysel silahlanmanın sınırlandırılması için girişimlerde bulunuyor. Başkan Obama da artık bu durum karşısında rahatsızlığını sürekli dile getirmekte ve somut adımlar atmaya başladığını belirtmekte. Ülke basınında yer alan haberlere göre Obama’nın silah satışlarında sabıka kaydı sorgulamasının genişletilmesi hakkında idari kararını önümüzdeki hafta vereceği ifade ediliyor.

Tüm bu yaşanan katliam, cinayet ve silahlı saldırılara rağmen ABD vatandaşlarının %52’si silahlanmanın her vatandaşın hakkı olduğunu savunurken, silahlanmaya sınırlama getirilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 45’lerde kalıyor.

Bireysel silahlanmanın büyük yıkımlara yol açtığı Amerika Birleşik Devletlerinde, bu durumun nasıl çözüleceği, sınırlandırılıp sınırlandırılmayacağı, önlemlerin ne denli işe yarayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.