Volkswagen Beetle’in Serüveni

Hepimizin ‘’vosvos’’ veya ‘’tosbağa’’ olarak bildiği Volkswagen Beetle, Volkswagen markasının en çok satış yapan ürünlerinden bir tanesi konumunda. Her Alman vatandaşı otomobil sahibi olsun diye üretimine başlanan Volkswagen Beetle, 1938-2003 yılları arasında dünyada toplam 21 milyon satış rakamını yakalayarak  dünyanın en çok satılan otomobilleri listesinde kendine ön sıralarda yer bulmuştur.

Beetle 1938 yılında “Hitler’in Bebeği” başlığıyla basında duyuruldu. Hitler bu otomobili 27 Mayıs 1938’de halkın beğenisine sundu.

                                

İlk yıllarda çok fazla satış rakamına ulaşılamadı. 2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla satışlar daha da azaldı.  1948 yılında Heinz Nordhoff, genel müdürlük görevine gelmesiyle Volkswagen firması kolları sıvadı ve Beetle için hemen çalışmalara başladı. Bu tarihten sonra Beetle düzenli olarak 2003 yılına kadar üretildi. Beetle’in diğer araçlardan en büyük farkı ise bagaj bölümünün ön tarafta, motor bölümünün aracın arka tarafında olmasıydı. Bu özelliğinden dolayı Beetle ilk çıktığı yıllarda insanlarda büyük bir şaşkınlık yarattı.

                                

1946 yılında 1000.’si üretilen Volkswagen Beetle, 1954 yılında toplamda 1 milyon üretim rakamına ulaştı. O zamanlarda Batı Almanya’da sokaktaki her üç otomobilden biri Beetle’dı. Volkswagen Beetle’ı dünyanın en ünlü ve en çok satılan otomobillerinden birisi yapan olay şüphesiz onun Amerika pazarında yer almasıydı. Rock&Roll müziğin efsane ismi “Elvis Presley” askerlik yapmak için Almanya’ya geldiği zaman kendisine bir Beetle satın aldı. Böylece Amerika onun aracılığıyla Beetle ile tanışmış oldu.

                                

Yıllar içerisinde çeşitli dönemlerde değişiklikler yapılsa da Volkswagen Beetle’ın ana hatları hiçbir zaman değişmedi. Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde değişen dünyaya ayak uydurmak isteyen tasarımcılar daha modern, göze daha fazla hitap eden New Beetle modelini konsept olarak ürettiler. Ardından günümüze kadar küçük oynamalarla Volkswagen The Beetle olarak geldi.

2014 yılının ocak ayında New Beetle üretildi.New Beetle modellerinde orijinal modelin temel özelliklerine bağlı kalındı ve iç tasarımda da günümüze uygun yenilikler yapıldı. Volkswagen’in en popüler modellerinden birisi olan bu vosvoslar uzunca bir süre daha hafızalarımızdan silinmeyecek gibi gözüküyor.

Eski vosvos ile yeni beetle arasındaki en büyük fark ise elbette üretilme amacıydı. Yeni Beetle her ne kadar mükemmel bir tasarıma sahip olsa da şuan ki fiyatıyla asla orijinal Beetle gibi bir etki yaratmayacak gibi duruyor. Eski modeller toplumun her kesimine hitap etme gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmişti fakat şuan ki Beetle biraz daha ekonomik durumu iyi olan insanlara hitap ediyor. Maalesef şu anki piyasa fiyatlarıyla da geçmiş yıllardaki satış rakamlarına ulaşması imkansız gibi görünüyor. Volkswagen firması da satış rakamlarından memnun olmadığı için geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada önümüzde ki yıldan itibaren Beetle’in üretimine bir süreliğine ara vermeye karar verdiklerini söylediler. Şunu söylemeliyim ki günümüzde Volkswagen markası yeni Beetle modeliyle  geçmişte  olduğu gibi dünyada büyük bir etki yaratmak istiyorsa çareyi çok uzaklarda aramasına gerek yok geçmişine bakması yeterli. Geçmişte olduğu gibi başarılı pazarlama çalışmaları yaparlarsa ve daha uygun fiyatlarla halka sunarlarsa Beetle dünya otomobil piyasasında eskiden olduğu gibi yine ilk sıralarda yer alacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here