Karatekin Üniversitesi’nde ‘Engelsiz Kampüs’

Çankırı Karatekin Üniversitesi görme, işitme ve ortopedik engelliler için hayata geçirdiği ‘Engelli Yönlendirme Sistemi’ ile ‘engelsiz üniversite’ olma yolunda ilerliyor.
Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü’nde ve yerleşkedeki binalarda hayata geçirilen projelerle engelliler, günlük hayatta ihtiyaç duydukları birçok imkana ulaşabiliyor.
Rektör Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, yaptığı açıklamada , engelli öğrenci, ziyaretçi ve personelin gitmek istedikleri yere daha kolay, hızlı ve kimseye bağlı kalmaksızın erişimini sağlamak amacıyla projenin uygulamaya konulduğunu dile getirdi.
Kampüsün yapım aşamasında, engellilerin hesaba katıldığını belirten Savaş, “Kampüsümüz yapılırken engellilerimizin, misafirlerimizin, çalışanlarımızın hiçbir sorunla karşılaşmaması için azami gayret gösterdik. Biz bunu baştan böyle düşündük. Kampüsün tüm binalarının içinde engelli insanlarımız için her şey yapıldı” dedi.
Kampüsteki en önemli çalışmalardan birinin engelliler için hayata geçirilenler olduğunu söyleyen Savaş, “Engelliler için bir şeyler yapmaya mecburuz. Çünkü hepimiz engelli adayıyız. Sağlıklı insanların bu durumu hassasiyetle düşünmesi çok önemli. İnsanların engelli olmasına sebebiyet verecek birtakım şeylerin de ortadan kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.