iPhone Parçalarını Aslında Kim Üretir?

01-01-1970 Tarihi Neden iPhone Düşmanı?” adlı yazısında paylaştığım gibi; şuanda belirli bir sistem var vede telefonlar seri üretim şeklinde üretiliyor fakat bu konuma gelmemiz o kadar da kolay olmadı. Hepimizin bildiği gibi ilk bilgisayarlar bir oda kadar büyüktü. Yıllar sonra kilolarca ağırlığında olan ilk ”Laptop”lar üretildi. Daha sonradan tabletler derken akıllı telefonlar yerlerini aldı.

2016 Q3’te 363.2 milyon telefon satıldı. Hepimiz bir şekilde akıllı telefon kullanıyoruz fakat kullandığımız cihazlar hakkında pek bilgiye sahip değiliz maalesef. Yukarıda bahsettiğim yazıda telefonlarda zaman kavramını paylaştım sizlerle. Sadece bilgisayar bakımından değil genel olarak zaman ile ilgili bilgi almak istiyorsanız ”İnsanlığın En Önemli Buluşu; Zaman” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Hepimizin cebinde telefonlar var. Günlük olarak kullanıyoruz. Peki bunlar hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? 29 Haziran 2007 yılında ilk iPhone açıklandı. Steve Jobs’un videosu için buraya tıklayınız. Bu cihaz telefonlara bakış açımızı değiştirdi. Bir çoğumuz telefonların bir anda geliştiğini sanıyoruz fakat yanılıyoruz. Telefonların yapılması için arkalarında çok uzun dönemler boyunca araştırma ve geliştirme projeleri mevcut. Şuanda belirli, kurulu sistem var.

iPhone’u kim üretiyor?

Bunu cevabına tabi ki de Apple diyeceksinizdir. Fakat arkasında bilinmedik çok şey var. iPhone’larda ”Designed by Apple in California, Assembled in China” der. Apple tarafından tasarlanıyor fakat Çin’de üretiliyor. Peki parçaları nereden geliyor?

Accelerometer : Bosch SensorTech tarafından üretiliyor.

Batarya : Samsung tarafından üretiliyor.

Kamera : Qualcomm ve Sony tarafından üretiliyor. Dünyada bulunan telefonların işlemcilerinin %39 unu Qualcomm üretiyor.

Depolama : Toshiba ve Samsung tarafından üretiliyor.

LCD Ekranlar : Çoğunlukla LG’den temin ediliyor.

Touch ID : Touch ID ise TSMC ile iş birliği sayesinde üretiliyor.

Bu firmalar ürettikleri parçaları Foxconn ve Pegatron denilen firmalara gönderiyor vede sonrasında üretim işlemi başlıyor. Foxconn, ”Nokia’nın 2017’de yeniden doğuşu” adlı yazımda da bahsettiğim gibi 2017 de yeni çıkacak olan Nokia telefonların üretimlerini de üstlenecek.

İki ek bilgi olarak;

IOS Ne Demek?

IOS iPhone Operating System anlamına gelir.

iPhone nasıl yazılır?

Farkına vardıysanız Iphone olarak değil, iPhone olarak yazdım hep burada. Çünkü doğru yazılışı budur. iMac, iPod gibi.

Gördüğümüz gibi, bir telefonun üretiminde şuan bile tahmin ettiğimizden çok daha fazla faktör var. Tarihte zaman kavramının bulunmasının sanayi devrimini nasıl başlattığına şahit olduk. Şuana kadar bilmediğimiz ama bilmemiz gereken birçok inovasyon var. Şuanda küçük olarak gördüğümüz şeyler aslında tarihin akışına yön veren gelişmeler.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here