Gençlerin girişimcilik programı CaseCampus bahar dönemi mezunlarını verdi

Endeavor Derneği tarafından geliştirilen ve Akbank Ana Sponsorluğunda hayata geçen uygulamalı girişimcilik programı CaseCampus’ün bahar dönemi son konferans ile tamamlandı.

Akbank’ın desteğiyle, farklı kültürlerden ve alt yapılardan gelen girişimci ve iş insanlarını ortak bir hedef için birleştiren, etkin girişimcileri destekleyen uluslararası girişimci ağı Endeavor tarafından geliştirilen uygulamalı girişimcilik programı CaseCampus Bahar 2016 Dönemi’nde Endeavor Ağı’nda yer alan her biri önemli başarılara imza atmış Türk girişimciler, bugüne kadar yaşadıkları süreçteki zorlukları, başarıları ve mücadeleleri genç girişimci adaylarıyla paylaştı.

CaseCampus, Akbank desteğiyle girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak düşünen tüm üniversitelerin 3. – 4.sınıf ve lisansüstü öğrencilerini sekiz hafta boyunca online modüller ve yüz yüze konferanslar aracılığıyla buluşturdu ve 2016 Bahar Dönemi 4 Haziran 2016 Cumartesi günü mezunlarını verdi. 2016 Şubat ayında başvurularını kabul etmeye başladığı, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindenon girişimcilik akademisyeninin danışmanlığında hazırlanan program, 4 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen Kapanış Konferansı ve mezuniyet töreni ile son buldu.

Konferans, Endeavor Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran-Symes ve Akbank Kobi Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz’un katıldığı ekosistem brunch ile başladı. Etkinlik sırasıyla Yrd. Doç. Dr. Ahmet Murat Fiş’in “Toplumsal Kültür ve Girişimciliğe Etkisi” adlı konuşması; Atölye İstanbul, Girişimcilik Vakfı ve ODTÜ’den girişimcilik ekosistemi temsilcileri paneli, ardından Ahu Serter, Ali Karabey, Melih Ödemiş ve Borsa İstanbul Özel Pazar Direktörü Recep Bildik’in yer aldığı ekosistemde yer alan yatırım ağları, melek yatırımcılar ve girişim sermayeleripaneli ve Hay Group’tan Sezai Kayaoğlu’nun duygusal zeka(EQ) ve kariyer üzerine yaptığısunum ile devam etti.

Konferans, iş modeli çalıştayı ve programın bahar döneminde işlenen vakaların girişimcilerinin yer aldığıyuvarlak masa görüşmelerinin ardından sertifikaların dağıtıldığı mezuniyettöreniyle sona erdi. CaseCampus Bahar 2016 Dönemi katılımcıları program sonrasında da Akbank ve Endeavor’dan destek almaya devam edecek. CaseCampus’ün parçası olan MentorCampus ile Endeavor Ağı’nda yer alan uzman kişilerden mentorluk almaya, TalentCampus ile ekosistemdeki girişimci şirketleri, kuluçka merkezleri, girişim sermayelerinde ve Akbank’ta staj fırsatlarına ulaşmaya devam edecek.

CaseCampus Bahar 2016 Dönemi’ne başvuran 900’e yakın girişimci adayından programa 100 öğrenci kabul edildi. Programa katılan öğrencilerin profilleri; yüzde otuzüçü kadın, yüzde ellisi İstanbul dışından veyüzde altmışbeşi İşletme dışı bir alandan olarak gerçekleşti. Bu oranlar Türkiye’de girişimciliğe artan ilgiyi ve girişimci profillerindeki çeşitliliği yansıtmaktadır.

CaseCampus Program Amaçları:

• En meraklı gençlerien donanımlı akademisyenler ve en güncel içerikle buluşturmak,

• Gençlerinuygulamalı öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek,

• Girişimcilik akademisyenlerini, farklı disiplinlerden gelen öğrencileri, girişimcileri ve ekosistemin önemli oyuncularını Girişimcilik Eğitmenleri Network’ü ortamında buluşturmak,

• Günümüzün ve geleceğin inovatif iş dünyası liderlerini güçlendirmek,

• Girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak ele almaya destek vermek.

Akbank, kurumsal sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında, “Girişimcilik” konusunu üç öncelikli alanlarından biri olarak kabul ediyor. Girişimcilik konusunda Endeavor ile devam eden işbirliklerinin yanında, Sabancı Üniversitesi ile yürütülen “Akbank Girişimci Geliştirme Programı” ile de büyüme aşamasında sorunlar yaşayan şirketlere 5 günlük bir eğitim programı düzenleniyor.

Sonbahar döneminde de devam edecek olan CaseCampus Programı üniversite öğrencilerinin başvurularını bekleyecek. Program ile ilgili detaylı bilgi ve gelecek dönem başvuruları için casecampus.org adresi ziyaret edilebilir.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.