Evrenin En Detaylı 3 Boyutlu Haritası Çıkarıldı

Devasa Enerji Spektroskopik Aracı’nın (DESI) yalnızca ilk yıllık verileriyle şimdiye kadar oluşturulmuş en büyük 3 boyutlu evren haritasına dayanan analiz, şu andaki en iyi evren modelimizi doğrulayacak nitelikte sonuçlar verdi. Cihaz, her biri bir galaksiyi 20 dakikada görüntüleyebilen 5.000 fiber optik “göz” içeriyor ve galaksilerle kuasarları benzeri görülmemiş ayrıntılarla haritalandırarak araştırmacıların evrenin zaman içindeki genişlemesini incelemesine olanak tanıyor.

Bilim insanları evrenin genişleme geçmişini %1’den daha iyi bir kesinlikle ölçerek evrenin nasıl evrimleştiğine dair şimdiye kadarki en iyi görüşü ortaya koydular. Sonuçlar çok sayıda makale ve sunumda paylaşıldı ve karanlık enerjinin zamanla evrimini gösterebilecek potansiyel farklılıkları ortaya çıkardı.

Evrenin öncü modelimiz Lambda CDM olarak biliniyor. Hem zayıf etkileşimli bir madde türünü (soğuk karanlık madde veya CDM) hem de karanlık enerjiyi (Lambda) içerir. Hem madde hem de karanlık enerji evrenin genişlemesini şekillendiriyor, ancak birbirlerine zıt yönde olucak şekilde. Madde ve karanlık madde genişlemeyi yavaşlatırken, karanlık enerji hızlandırıyor. Her birinin miktarı evrenimizin nasıl geliştiğini etkiliyor. Bu model, önceki deneylerden elde edilen sonuçları ve evrenin zaman içinde nasıl göründüğünü açıklama konusunda iyi bir iş çıkarıyor.

DESI’nin 11 milyar yılın tamamındaki genişleme geçmişine ilişkin hassasiyeti %0,5 olup 8-11 milyar yılı kapsayan en uzak dönem için %0,82’lik rekor bir hassasiyetle veri toplayabilmiştir. Yalnızca bir yıldır faaliyette olmasına rağmen DESI, genişleme geçmişini erken zamanlarda ölçme konusunda önceki modele göre iki kat daha güçlü hale geldi.

DESI, DOE Bilim Ofisi’nin finansmanıyla, dünya çapında 70’in üzerinde kurumdan 900’den fazla araştırmacının uluslararası çalışmalarının sonucudur.

 

Kaynak: UCL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here