3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı Sona Erdi

Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Üniversitesi işbirliği ile bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı sona erdi. Son derece güzel bir atmosferde geçen ve 110 bildirinin sunulduğu konferansa 13 farklı ülkeden akademisyen ve araştırmacı katıldı.
Konferansa, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi ve Ajans Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Tunceli Üniversitesi Rektörü ve Ajans Kalkınma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ubeyde İpek, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop, akademisyenler, Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Üyeleri, diğer kalkınma ajanslarının temsilcileri, yerli ve yabancı pek çok misafir katıldı. Türkiye’nin değişik illeri ile Malezya, İsveç, İrlanda, Singapur, Litvanya ve İngiltere gibi 13 ülkeden gelen 17 dolayında davetli konuşmacının katıldığı konferans, iki gün boyunca sürdü.
Konferansın açılış konuşmalarını Ajans Genel Sekreteri Mesut Öztop, Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger ve Başbakan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz gerçekleştirdi.
‘3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Kongresi’nde ev sahipliği yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Gıyasettin Baydaş bir konuşma yaparak, “Bingöl Üniversitesi olarak, Fırat kalkınma ajansı ile birlikte, 3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Kongresine ev sahipliği yapıyoruz. Bu konferansın gerçekleşmesinde katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bu konferansa hakkıyla ev sahipliği yapmak için elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret ettik. Bingöl üniversitesi olarak, birçok uluslararası anlamda organizasyonlara ev sahiplik yapmanın onurunu yaşıyoruz. 7 yıllık bir süre içinde, 13 bin öğrenci sayısına ulaşmak, üniversitenin her türlü alt yapısını tamamlamak ve uluslararası organizasyonlara ev sahiplik yapmak bizleri mutlu ediyor. Bu iki gün boyunca Bingöl üniversitesi olarak, bu organizasyona iyi şekilde ev sahiplik yaparak, başarılı ve verimli bir konferans olmasını dilerim” dedi.
Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, gerçekleştirdiği konuşmada kalkınma adına Ajanslarla beraber diğer kurumların da önemli görevler üstlendiğini belirterek kalkınmanın 4 bileşeni olan ekonomi, sosyal yapı, çevre ve yönetişim unsurlarını paylaştı. Konferansın kalkınma alanında önemli bir paylaşıma vesile olacağını belirten Yılmaz, organizasyon için Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Üniversitesine teşekkür etti.
“Ülkelerin de illerin de değişmesi için dışa açık olması lazım” diyen Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “ Dışa ne kadar açık olursanız o kadar aslında ufkunuz genişler, kalkınma yolunda gelişme yolunda da ilerlersiniz. Ülkelerin de, illerin de değişmesi için dışa açık olması lazım. Dışa ne kadar açık olursanız o kadar aslında ufkunuz genişler, kalkınma yolunda gelişme yolunda da ilerlersiniz. Aslında bu insanlar için de geçerli, gruplar için de, kurumlar için de geçerli. Çevresine açık olan yapılar, dışarıdan gelecek etkilere açık yapılar, her zaman daha fazla gelişirler. Ama içine kapanan, sadece kendi iç tartışmalarıyla meşgul olan kurumlar, yeterince gelişemezler. Yöreler de böyle, bölgeler de böyle. Ne kadar etkileşimi artırırsanız, dış dünyayla, çevresiyle ne kadar kanallar oluşturursanız, o kadar gelişme yolunda ilerleme kaydedersiniz” diye konuştu.
2 gün boyunca eş zamanlı olarak 4 ayrı salonda süren konferansın 16 Ekim Cuma günü gerçekleştirilen kapanış oturumuna, Düzenleme Kurulu Başkanı İbrahim Türkoğlu, Bilim Kurulu Başkanı Ramazan Solmaz, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hüsnü Kapu, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri Emin Yaşar Demirci, akademisyenler, araştırmacılar ve çok sayıda öğrenci katıldı.