YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ GÖRÜNTÜLEDİ

Ülkemizin en gizemli hayvan türlerinden Anadolu Vaşağı,  Eskişehir’de Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi yüksek lisan öğrencisi Emir Özay tarafından görüntülendi.  Çok nadir görülen bu değerli tür Eskişehir’de böylelikle ilk kez görüntülenmiş oldu.

Anadolu Vaşağı olarak bilinen Karakulak ülkemizde ilk kez Ağustos 2002’de Batur Avgan tarafından görüntülendi. Daha sonra da değişik bölgelerde fotokapanlarla görüntülenmeye devam etti.

Eskişehir’de karakulağı görüntüleyen Emir Özay aynı zamanda aralarında bozayı, kurt, kızıl geyik, yaban domuzu, yaban tavşanı, kızıl tilki, çakal, sansar, saz kedisi, porsuk ve yaban kedisi gibi yaban hayvanlarını da görüntüledi.

Karakulak dünya üzerinde Anadolu, Ortadoğu ve Afrika’da geniş bir alanda yaşıyor. Çok iyi gizlenen bu hayvanlar genellikle varlıklarını pek hissettirmiyorlar. Afrika’da çiftçiler tarafından pek sevilmiyorlar çünkü çiftçilerin kümes hayvanlarını yemeyi seviyorlar. Çok kolay evcilleştirilebilen bu hayvanlar ülkemizde korunuyor ve avlanmaları kesinlikle yasak. Fakat nadir de olsa bilinçsiz ve kendini bilmez bazı avcıların saldırısına uğrayabiliyorlar.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.