YouTube Tehlikeli ‘Challenge’ Videolarını Yasakladı

YouTube’daki meydan okuma ve şaka videolarının giderek artması ve tehlikeli örnekler oluşturması üzerine YouTube politikalarında yeni bir güncelleme yapma kararı aldı.

YouTube, insanları tehlikeye atan challenge (meydan okuma) ve şaka videolarına zaten onaylamıyor ancak yakın zamanda aldığı bir kararla bu politikayı daha da belirgin hale getirmeye karar verdi.

Şirket, çocuklara “şiddetli manevi zarar” verebilecek ya da herhangi birinin “ciddi fiziksel tehlikede” hissetmesini sağlayabilecek aktiviteler dahil bütün challenge ve şaka videolarını direkt olarak engelleyeceğini söyleyen şekilde güncelleme yaptı. Bu kararın tek bir challenge ya da şaka videosu yüzünden alınmadığını, konu üzerinde son birkaç aydır düşündüklerini söyleyen YouTube, ilk iki ay boyunca bu güncellemeye aykırı olan kanallara ceza vermeyecek ancak yine de videolar platformdan kaldırılacak.

Kararın sebebi giderek artan challenge ve şaka videoları

Böyle bir güncelleme yapılmasının sebeplerinden biri de bir gencin Bird Box challenge’ı (Netflix’in Bird Box adlı yapımındaki karakterler gibi gözleri bağlı bir şekilde etrafta gezinmeye çalışarak yapılıyor) yapmaya çalışırken arabayı çarpması oldu. Kararın ardında yatan sebeplerden biri de süregelen challenge’lar ve şakalarla ilgili olayların birikmiş olması. Mesela YouTube 2018’in başlarında Tide Pod challenge (Deterjan yeme challenge’ı) videolarını kaldırmak zorunda kalmıştı.

Şakalar yüzünden bir aile çocuklarının velayetini kaybetti

2017’de yaşanan bir olayda ise bir ailenin son derece zalimce şakalar içeren videolar yüzünden çocuklarının velayetini kaybettiklerine tanıklık etmiştik. Aile videoda görülenlerin gerçek olmadığını, çocukların da şakalardan haberdar olduğunu söylese de kurtulamadılar. Yapılan güncellemeyle birlikte 90 gün içinde 3 kez uyarı alan kanalların hesabı kapatılacak.

Kaynak: Engadget

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here