Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın Kimdir?

Nevzat Aydın, Türkiye’nin en büyük çevrimiçi yemek sipariş portalı Yemeksepeti.com’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Aynı zamanda da TOBB Genç Girişimciler Üst Kurulu üyesi ve Galata Business Angels kurucu üyesidir. Bursa Anadolu Lisesi’ni bitirmiştir.

1976 İstanbul doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Silikon Vadisi’ndeki University of San Francisco’da MBA eğitimi aldı ancak Master eğitimini yarıda bıraktı.
San Francisco’daki yüksek lisans eğitimi sırasında, Silikon Vadisi’ndeki start-up ortamını gözlemleme şansı yakaladı.

Amerika’da bulunduğu sırada e-ticarete yakından ilgi duyan Nevzat Aydın, yemeksepeti.com projesini hayata geçirmek için 2000 yılında Türkiye’ye döndü. Orada iyi gözlem yapan Aydın, kendi ilgilerini, yönelmek istediği asıl alanı keşfetti.
Melih Ödemiş (CTO), Gökhan Akan (CFO) ve Cem Nufusi (Satış Direktörü) ile birlikte, yemeksepeti’ni 2001 yılında kurdu. Ocak 2001’de kendi işinin patronu oldu.

Kurulduğu ilk beş yıl içerisinde Türkiye’de gerek bilgisayar kullanımının az olması gerekse bu tip projelere yeteri kadar ilgi gösterilmemesi sebebi ile şirket kar edemedi. Ama bekledi ve daha çok çalıştı. Daha sonra müşterilerin önceliklerine ve ilgilerine verilen önem ve iş modelinin sunduğu kolaylıklar sayesinde yemeksepeti.com restoranları ve kullanıcıları internetin sunduğu potansiyellere ikna etmeyi başardı.

2010 yılından itibaren Yemeksepeti mobil altyapısına yatırım yapmaya başladı. 2013 yılında Online Kredi Kartı ile ödeme sistemini devreye soktu Sonraki yıl ‘Türkiye’de yemekle özdeşleşmiş en kapsamlı internet mecrası olma’ hedefiyle www.yemek.com isimli internet portalını yayına aldı.

Nevzat Aydın, dünyadaki gelişmeleri de yakından takip edip sisteme uygulamayı başardı. Kurduğu şirket müthiş bir büyüme ile kısa sürede en büyük online yemek sipariş platformu haline geldi.

yemeksepeti.com Türkiye’nin 81 ilinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet vermektedir. Kullanıcılar, yemeksepeti.com ile anlaşmalı olan 11.000’den fazla restoranın en son menülerine ulaşarak, hiçbir ekstra ücret ödemeden oturdukları yerden kolayca yemek siparişi verebiliyorlar.

yemeksepeti.com, 2007 yılında Endeavor Derneği Türkiye Ofisi tarafından ‘Endeavor Girişimcisi’ seçildi. Seçim aşamasında birçok uygunluk kriteri de göz önünde bulunduruldu.
Yemeksepeti.com böylece Endeavor Türkiye Ofisi ve Endeavor’ın dünya çapındaki destek ağından, sermayeye ulaşımda aracılık, stratejik danışmanlık, mentorluk ve tanıtım desteklerinden yararlanabilme şansını elde etti.  Böylelikle kendini daha rahat geliştirebilme imkanına sahip oldu.

Nevzat Aydın, 2015 yılı Mayıs ayında sahibi olduğu yemeksepeti.com‘u merkezi Almanya Berlin’de bulunan dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero şirketine 589 milyon dolara sattı. Bu satıştan kazandığı paranın 27 milyon dolarını 114 çalışanına paylaştırdı.

Delivery Hero, dünya çapında 100.000’den fazla restoran ile çalışan global bir online yemek sipariş platformu. Ayrıca çok büyük şirketlerden de yatırım almış bir kuruluş. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre bu satın alma aynı zamanda global online yemek siparişi sektöründeki en büyük işlem olma özelliğini de taşıyor.

Türkiye’deki girişimciliğe olan katkılarından ötürü; ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2010 yılında düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan dünya çapındaki 150 girişimciden biri oldu. Aydın aynı zamanda 2010-2012 tarihleri arası Dragon’s Den programındaki yatırımcı/jürilerden biri olarak yer almıştır. 2013 ve 2015 yıllarında Fortune dergisinin 40 Yaş Altı 40 Listesi’nde birinci seçildi. Ayrıca Nevzat Aydın, gösterdiği üstün başarı ile
2010 yılında CNBC-e Business dergisi tarafından “Türkiye’nin En Başarılı Genç Girişimcisi” seçilmiştir.

Yemeksepeti.com, Microsoft ve DorukNet tarafından düzenlenen Altın Örümcek Web Yarışması’nda 2004 ve 2005 yıllarında organizasyonun en büyük ödülü olan Türkiye’nin “En İyi Web Sitesi” ödülünü 2 kez üst üste kazanmış ve “E-Ticaret” ve “Servisler” kategorilerinde de birinci olmuştur.
Hollanda Girişimcilik Programı -HOPE (Holland Program on Entrepreneurship) tarafından 16.11.2011 tarihinde Hollanda’da gerçekleştirilen ‘Meet The Dragons’ (Ejderlerle Buluşun) etkinliğine yatırımcı olarak katılmıştır.

2016 Webrazzi Girişim ödüllerinde Nevzat Aydın “Yılın Melek Yatırımcısı” seçilmiştir. Nevzat Aydın 2016 yılına kadar toplam 25 start-up’a yatırım yaptı. Toplam yatırımlarının değeri 6 milyon doları bulmaktadır.

Nevzat Aydın, 2011 yılı itibariyle aynı zamanda da Trabzonspor Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır.

yemeksepeti.com gibi girişimcilik örneklerinin ve Nevzat Aydın gibi girişimcilerin önleri çok açık görünüyor. Daha niceleri 2020 yılında umarım karşımıza çıkar.

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here