Vefa Lisesi Mezunu Ünlüler

Vefa Lisesi, 1872 yılında İstanbul’da kurulmuştur ve günümüzde Anadolu lisesi statüsündedir. İsmini tarihi yarımadada yerleşkesinin bulunduğu Vefa semtinden almıştır ve eski adı  Vefa İdadisi’dir.

Anadille eğitim veren ilk sivil lisedir. Türkiye’de 10, İstanbul’da 7 tane bulunan, yabancı dil hazırlık eğitimiyle beraber 5 yıl eğitim veren Anadolu liselerinden biridir.

Uluslararası Bakalorya Diploma Programının akreditasyon çalışmalarını tamamlayan okul Haziran 2019’da IB Dünya Okulları listesine dahil olmuş ve akreditasyonla IB-DP diploması vermeye başlamıştır. Başarılı lise, birçok ünlüyü de mezun etmiştir. Dilerseniz birlikte bakalım;

Mehmet Âkif Ersoy

Mehmet Âkif Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan şanlı İstiklâl Marşı’mızın yazarıdır. “Vatan Şairi” ve “Milli Şair” unvanları ile anılır. Aynı zamanda Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi ve siyasetçidir. Ruhu şad olsun.

Şener Şen

Yediden yetmişe herkesin bildiği Hababam Sınıfı’ndaki ‘’Badi Ekrem’’ tiplemesi kariyerinde dönüm noktası olmuştur.
Kemal Sunal ve İlyas Salman’la birlikte yaptığı filmlerde oynadığı uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı tiplemeleri canlandırmış, halkın büyük beğenisini toplamıştır.

Kemal Sunal

Onu kim sevmez ki… Tüm Türkiye’nin sevdiği usta oyuncudur. Yediden yetmişe herkes filmlerini, esprilerini ezbere bilir. Birçok ödül sahibidir. Ölümüyle herkesi yasa boğmuştur.

Müjdat Gezen

Hem tiyatro hem sinema hem de dizi oyuncusudur. Aynı zamanda şairlik ve eğitmenlik de yapmıştır. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ni kurmuştur. Kasım 2007’den beri UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi’dir.

Sabahattin Zaim

Türk iktisatçı, akademisyen ve eğitimcidir.
11. Cumhurbaşkanı Doç. Dr. Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un akademik eğitiminde, Sebahattin Zaim’in büyük etkisi vardır. Çokça kitabı ve makalesi yayımlanmıştır.

Uğur Dündar

Türk gazeteci, yazar, televizyon habercisi ve sunucusudur. Lise öğreniminden sonra  İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecelik Ensititüsü’nden mezun oldu. Halen Sözcü Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmakta ve TELE1 Televizyonunda Demokrasi Arenası programını hazırlayıp sunmaktadır.

Yahya Kemal Beyatlı

Yazar, siyasetçi aynı zamanda diplomatlık da yapmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, lise yıllarında şairlik yapmaya, şiir yazmaya başlamıştır. Beyatlı, İrtika ve Malumat adlı dergilerde, “Agah Kemal” takma adıyla şiirler yazdı. Sonrasında monarşi karşıtı görüşleri savunmaya başladı.

Fransız tarzı şiir unsurlarını, Türk şiir anlayışına adapte etmeye çalışan Beyatlı, Divan edebiyatı ile modern şiir arasında köprülük görevi üstlenmiştir. Türk edebiyat tarihi içinde Dört Aruzcular’dan biri olarak kabul edilir. Çok değerli şairlerimizdendir.

Toktamış Ateş

Türk Siyaset Bilimi profesörüdür. Adını sıkça siyasal bilgiler fakültelerinde duyarız, kitaplarda ismini görürüz.  Yayınladığı kitap sayısı 30’u geçmiştir.

Abdullah Oğuz

Lise öğrenimini tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur.  Yönetmen, yapımcı, senaryo yazarıdır. Hepimizin bildiği dizi ve filmlerde adını duyurmuştur.A

Gazanfer Özcan

Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Hepimizin bildiği ve çok da sevdiği Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de “baba” rolünü oynamıştır. Başarılı birçok oyuna, tiyatroya, sinemaya imzasını atmıştır ve adından sıkça söz ettirmiştir.

Hüseyin Cahit Yalçın

Türk gazeteci, yazar, çevirmen, siyaset adamıdır. Türk basınında altmış yılı aşan yazı yaşamı boyunca daima genç bir savaşçı azmiyle özgürlük mücadelesini sürdürmeye çalışan usta yazar, Türk edebiyatına birçok başarılı eser bırakmıştır.

Erol Büyükburç

Renkli kıyafetleri ve çılgın tarzıyla tanıdığımız neşeli kişilik Erol Büyükburç, Türk pop müziği sanatçısıdır.
20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 200’e yakın ödül, 1800 civarında bestesi bulunur.

Hasan Ali Yücel

Köy Enstitüleri’nin kurucusudur. Bir zamanlar Milli Eğitim Bakanı’dır. Ayrıca öğretmendir. Milletvekilliği de yapmıştır.
Giresun’un Görele ilçesinde adına ” Hasan Âli Yücel Kültür Merkezi ” kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi’nin eğitim fakültesi de “Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi” adıyla kurulmuştur.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here