Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlayacak? Kayıt İçin Gerekli Belgeler

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte kayıt dönemi tarihleri öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor. Yüz binlerce öğrenci heyecanla “Üniversite kayıtları ne zaman başlayacak?” sorusuna yanıt arıyor. Peki, üniversite kayıtları ne zaman bitecek? Üniversite kayıtları için gerekli belgeler nelerdir? İşte merakla araştırılan o sorunun yanıtı….

YKS tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından yakın bir zamanda öğrencilerin erişimine açıldı. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler üniversite kayıtları ne zaman başlayacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, üniversite kayıtları ne zaman başlayacak ve bitecek? Kayıt için gerekli belgeler nelerdir? İşte merak edilen detaylar…

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

23-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek tercih döneminin ardından üniversite kayıt süreci 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelerin hangi tarihte açılacağı bilgisi, fakültelere göre farklı günlerde gerçekleşebilecek. Konuyla ilgili en net bilgi, üniversite ve fakültelerin internet sitelerinde yer alan akademik takvimler aracılığıyla öğrenilebilmektedir. .

Üniversite kayıt süreci 19-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. İşte kayıt hakkı kazanan öğrencilerden istenen belgeler;

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir..

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here