Tüketici Tehditleri

Son dönemlerin hissedilen ya da hissedemediğimiz ciddi sorunu. Pazarlama tehditleri..

Konunun özüne indiğimizde ve örneklerle desteklediğimizde hepimizin bildiği ve tahmin ettiği olaylar silsilesine başlamadan önce bir düşünelim. Pazarlama ile tehdit unsuru oluşturacak neler var?

İpucu niteliği ile değineceğimiz kısım reklam algısı. Gün içerisinde cadde ve sokaklarda, dijitalde ya da televizyonda birçok reklam ile karşılaşıyoruz. Evet, bu reklamların çoğunda tehdit unsuru barındırıyor ve açıkçası çoğunu fark edemiyoruz.

Son dönemlerin en bilinen ve belki de kuşaklarca bile çok konuşulan ‘‘sosyal medyada ya beğenilmezsem?’’ korkusu bu tehdit unsurlarından biri. Peki, ya diğerleri?

1)Sosyal Medya

Bu bahsedeceğimiz unsur diğerlerinden hem segmentasyon olarak hem de kullanım alanı olarak farklılık göstermektedir. Diğer maddelere sıkça rastlanmasına rağmen sosyal medya kullanmayanlar için hiçbir anlam ifade etmemektedir. Günde milyonlarca veri paylaşılan sosyal medya bir çığ gibi büyümeye devam etmektedir. Facebook, Twitter ve Instagram kullanıcıları her geçen gün artarken ciddi sorunlarla da karşılaşılmaktadır. Buna halk dilinde ‘‘beğenilmeme korkusu’’ diyoruz. Attığınız bir fotoğrafı, paylaştığınız fikrini beğenilmeme korkusu korkunç derecede artmaya başladı. Hal böyle olunca uzman desteği alanların sayısı da bir hayli arttı.

2)Çamaşır Makinesi Reklamları

Tahmin etmiyordunuz değil mi? Bize aslında uyarı gibi gelen bu çamaşır makineleri rezistans reklamları ciddi bir tehdit unsuru yaratıyor.

Çamaşır makineleri için, kireç önleyici bir ürünün reklamında; “Türkiye’de her yıl yaklaşık bir milyon çamaşır makinesi bozuluyor. Kireç ve kir bunun en önemli nedenlerinden birisi. Kireç rezistansı sarar, boruları tıkar, kir ve sabun artığı makinede birikir.  diyor. Bu sözler okunduğu zaman oldukça sıradan, tüketicileri bilgilendirici bir ifade gibi gelebilir, ancak bu cümleleri söylen bir kişinin ses tonu, o kadar ürkütücü ki, sizi kullandığınız makine için kireç önleyici kullanmaya itiyor.

3)Sağlık Sektörü

Son yıllarda artan kamu spotları, organ bağışı reklamları medyada çokça dönüyor. Bilgilendirici içerikli bu reklamlar aslında bir yerden de bizlere tehdidi empoze ediyor. Elbette bilgilendirici olan ve ciddi geri dönüşler sağlayan bu reklamlar ile insanlarda panik butonuna basılmış gibi hareket ettikleri de görülüyor.4)Sigara Kamu Spotları

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu ve sigara kullanımında karşılaşacak sağlık sorunlarına ilişkin yayınlanan kamu spotlarında da, korku ön plandadır. Sigara kullanan kitleye yönelik olarak; “Eğer sigara kullanmaya devam ederseniz, ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilir ve hatta ölebilirsiniz” mesajı verilmektedir. Burada amaçlanan, kişilerin korkularından faydalanarak, onları sigara bırakmaya ikna etmektir. Sigara kullanıcılarının, sigarayı bırakmamak adına söylemiş oldukları her bir bahanenin, bedelinin ne kadar ağır olduğunun anlatıldığı diyaloglar ile korku, bir ikna aracı olarak kullanılmıştır.

Elbette bahsettiğimiz bu korkular kişilik özellikleri ve kullanım alanları gerekçesiyle farklılık göstermektir. Ancak küçük bir nokta bile olsa her insanda kaygı ve korku yaracak durumlardır. Bu gibi dışarıdan bize dayatılan iletişim unsurlarını özümsemek bir tüketici olarak hem sağlıklı bir yaşama hem de sağlıklı bir tüketime yarar sağlayacaktır.

Unutmadan,

Görmek değil, gördüğünü anlayıp yorumlayabilmek önemli olanıdır. 🙂

PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. Pazarlama alanıyla ilgilenen ve bu alanda kariyer odaklı çalışan, yazdığı yazılarla kendisi gibi ilgili insanları bilgilendirmeyi hedefleyen işletmeli adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here