Stanford Öğrencileri Gazze İçin Oturma Eylemi Yapıyor

 

Stanford Üniversitesi’nde öğrenciler İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları kınamak amacıyla 19 gündür oturma eylemi gerçekleştiriyor. Talepleri karşılanana ve saldırılar son bulana kadar eylemlerini devam ettirmeyi amaçladıklarını belirtiyorlar.

Epidemiyoloji öğrencisi Nour Aissaoui: Filistinli kardeşlerimiz için insanları bilinçlendirmeye devam etmek istiyoruz. Seslerini duyamadığımız ve ateşkes isteyen insanların sesi olmak istiyoruz.

Birçok öğrencinin farklı platformlarda taciz ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Gazze’de bir soykırımın sona ermesini savunuyoruz ve birçok insanın bizi korkutmaya, bizi susturmaya çalıştığını, bizi birçok farklı şekilde tehdit ettiğini yaşadık, yaşıyoruz. ”

Aissaoui, bu yapılan tehditlerin onları durduramayacağını ve çalışmalarına kararlılıkla devam edeceklerini söyledi.

“Bu çalışmaları, röportajları yapmaya devam edeceğiz. Devam etmek için bu vurgulamanın önemli olduğunu düşünüyoruz” diye belirtti.

“Biz antisemitizmden yana değiliz. Masum insanların öldürülmesinden yana değiliz” diye de ekledi.

Bilgisayar bilimleri öğrencisi Hassan Fahmy, bazı grupların öğrencileri taciz etmeye çalıştığını belirterek, “Bu, üniversitenin öğrencilere karşı harekete geçmeye, Yahudi karşıtı şeyler söylemeye veya İsrail destekçilerinin söylemediği şeyleri söyleyen öğrencilere karşı harekete geçmeye istekli olduğunu gösteriyor.” dedi ve vurguladı:

“Üniversite, Arap Müslüman öğrencileri taciz eden kişilere karşı harekete geçmedi” 

Üniversitenin nefret suçları konusunda neden herhangi bir işlem yapmadığı sorulduğunda, üniversitenin onlara şu cevabı verdiğini söyledi: “İslamofobiyi ve nefret suçlarını kabul etmeleri onların antisemitik görünmelerine neden olabilir.”

Stanford öğrencisi şöyle devam etti: “Bu kampüste oluyor ve sonunda kampüsteki öğrencilerin risk altında olduğunu kabul etmeleri için bir öğrenciye kasten araba çarpması gerekti.”

Siyaset bilimi öğrencisi Farah Tantawy, üniversite kampüsündeki nefret suçlarını anlattı: “Burada kamp yapıyoruz ve üniversite harekete geçene ve yaşananların önemli bir kısmı değişmeye başlayana kadar da burada kalmaya hazırız.”

Her ne kadar olumsuz şeyler olsa da üniversite öğrencilerinin çoğunluğu tarafından hoş ve anlayışlı karşılandıklarını ayrıca destek olmak için yemek ve bazı ihtiyaçlarının da topluluk tarafından karşılandığını belirtiyorlar.

Kaynak: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here