Prof. Dr. Aziz Sancar Mardinli öğrencilerin eğitim umudu olacak

Koç Üniversitesi’ni ziyaret eden Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen “Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları” hakkında seminer verdi ve öğrencilerin sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Sancar, “Pek çok ülkede araştırmacıların üzerinde patent geliştirme baskısı bulunuyor. Bunu Türkiye’de de gözlemledim. Türkiye temel bilimlere odaklanmalı. Çünkü bilim adına yapılan her araştırmanın eninde sonunda insanlığa fayda sağlayacağına inanıyorum” dedi. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise, Türkiye’nin yetiştirdiği, bilime ve insanlığa önemli katkılarda bulunan bir bilim insanını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Koç Üniversitesi olarak Prof. Dr. Aziz Sancar adına “Anadolu Bursiyerleri Programı” kapsamında Mardin’li bir kız öğrencinin okutulması için burs oluşturduklarını iletti.

 

Koç Üniversitesi’ni ziyaret eden, Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, ABD dahil pek çok ülkede araştırmacılar üzerinde patent geliştirme baskısının olduğunu, bunu özellikle Türkiye’de de gözlemlediğini belirterek, Türkiye’nin temel bilimlere odaklanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Sancar’ın Koç Üniversitesi’ni ziyareti, başarılı olan ancak yeterli eğitim imkânı bulunmayan Mardin’li bir kız öğrenci için de tam burslu eğitim fırsatının kapısını da araladı. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, bundan sonra Mardin’li başarılı bir öğrencinin Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında, “Prof. Dr. Aziz Sancar Bursiyeri” olarak, Koç Üniversitesi’nde eğitim göreceğini açıkladı.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar,  Prof. Dr. Umran İnan’ın ev sahipliğindeki ziyareti sırasında “Hücrelerin hasar gören DNA‘ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları” hakkında katılımcılara bir seminer verdi. Türkiye´de bulunduğu süre boyunca çeşitli toplantı ve etkinliklere katıldığını belirten Prof. Dr. Aziz Sancar, “Türkiye´de pek çok konuşma yaptım ve bunlar daha çok Nobel üzerineydi. Ancak, Koç Üniversitesinin bilime verdiği değer ve yüksek katkılardan dolayı burada bilim konuşacağım” dedi.

Sancar: Türkiye’de temel bilim alanındaki araştırmalar daha çok teşvik edilmeli

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen “Hücrelerin hasar gören DNA‘ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları” hakkında seminer veren Prof. Dr. Aziz Sancar şöyle konuştu: “Gelir getirme potansiyeli olup olmadığı, kansere çare olup olmayacağı düşünülmeden sadece bilimsel araştırmaya odaklanmak çok önemli. Türkiye’de de temel bilim alanındaki araştırmaların daha çok teşvik edilmesi gerekiyor. Çünkü bilim adına yapılan her araştırmanın eninde sonunda insanlığa fayda sağlayacağına inanıyorum. ”dedi.

 

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise, Türkiye’nin yetiştirdiği bilime ve insanlığa önemli katkılarda bulunan bir bilim insanını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Koç Üniversitesi olarak Prof. Dr. Aziz Sancar adına “Anadolu Bursiyerleri Programı” kapsamında bir kız öğrencinin okutulması için burs fonu oluşturduklarını iletti.

 

Prof. Dr. Umran İnan, “Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ülkemize kazandırdığı şerefi vatandaşlar olarak hepimiz üzerimizde taşıyoruz. Bir araştırma üniversitesi olarak bu ziyaret nedeniyle de büyük gurur duyuyoruz. Koç Üniversitesi olarak, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın üniversitemizi ziyaretinin anısına Mardin’li ve tercihen kız olmak üzere bir öğrenciye, Aziz Sancar Bursiyeri olarak bu seneden itibaren burs verme kararı aldık. Bu bursu kullanan öğrenci mezun olduğunda da onun yerine yine Aziz Sancar Bursiyeri olarak bir başka öğrenci alacağız. Böylece, bundan sonraki süreçte, Koç Üniversitesi olarak artık sonsuza kadar bir Aziz Sancar Bursiyerine eğitim imkânı sunmuş olacağız” dedi.

 

Prof. Dr. Aziz Sancar, seminer sonrasında Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Prof. Dr. Aziz Sancar, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrşadi Aksun, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Karaesmen, Fen Fakültesi Dekanı Alphan Sennaroğlu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Yrd. Doç. Dr. Funda Şar, Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Bilgen Bilgin ve diğer davetlilerin eşlik ettiği yemekte, eski öğrencisi olan ve halen birlikte araştırmalar yürüttüğü Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Kavaklı’yla da bir araya gelme fırsatı buldu.

 

Koç Üniversitesi ziyareti sırasında Laboratuvar çalışmalarını da izleyen Prof. Dr. Aziz Sancar, Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra Moleküler Biyoloji ve Kimya Biyoloji Lisansüstü öğrencilerinin sorularını da yanıtladı. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Koç Üniversitesi’ndeki semineri Koç Üniversitesi’nin herkes için bilim sitesi olan KUrious https://kurious.ku.edu.tr üzerinden canlı olarak yayınlandı.

PAYLAŞ
Kariyerim Dergisi, Türkiye kampüslerinin sesi ve mecrası olmak için kurulmuş üniversite ve kariyer odaklı bir dergi ve web platformudur.