Oxford’lu Üç Öğrencinin Kurduğu 650 Milyon Dolarlık Şirket

Onfido, 12 yılı aşkın bir süredir milyonlarca kişinin dijital hizmetlere erişmek, ehliyetleri ve pasaportları doğrulamak için kullandığı bulut tabanlı, yapay zeka destekli bir kimlik doğrulama teknoloji hizmeti sunuyor. Husayn Kassai, Eamon Jubbawy ve Ruhul Amin tarafından kurulan Onfido, 2012 yılında Oxford Üniversitesi İnovasyon Kuluçka Merkezi’ne ilk girenlerden biriydi. Ekip, Saïd Business School’da okurken 2013 yılında Oxford Tohum Fonu’ndan erken aşama finansmanı olarak 20.000 £ aldı. Onfido 650 milyon dolara satıldığında bu 20.000£’luk yatırım yaklaşık 1.5 Milyon£’a katlanmış oldu.

Onfido’nun kurucu ortağı ve eski CEO’su Husayn Kassai, kendilerine ve şirkete olan güvenleri açısından çok önemli bir başlangıç noktası sağlayan Oxford’un kuluçka merkezinin desteğinden dolayı şükranlarını dile getirdi. Çıkışın, önemli bir etki yaratmada akademik kurumların güçlü etkisini gösterdiğini ve getirilerin yeni girişimcileri desteklemek için yeniden yatırıma yönlendirileceğini bilmenin ödüllendirici olduğunu vurguladı.

Onfido’nun başarısı, öğrenci girişiminden 140 milyon £’un üzerinde gelire ve küresel bir müşteri tabanına sahip 500 kişilik güçlü bir ekibe dönüşmesiyle örneklendirilebilir. Entrust tarafından satın alınması, öğrenci liderliğindeki şirketlerin gelecek nesil öğrencilere, personele ve yatırımcılara Oxford’un inovasyon ekosistemini geliştirme konusunda ilham verme potansiyelini sergiliyor.

Oxford Üniversitesi İnovasyondan Sorumlu Rektör Yardımcısı Profesör Chas Bountra ve Oxford Üniversitesi İnovasyon CEO’su Mairi Gibbs, Onfido’nun başarısını ve Incubator programına yeniden yatırılacak önemli getirileri övdü. Çığır açan teknoloji sunan şirketler yaratmak için öğrenci ve personel girişimcilerini desteklemenin önemini vurguladılar.

Saïd İşletme Okulu Dekanı Soumitra Dutta, Onfido’nun mütevazı bir yatırımdan dünya lideri bir işletmeye dönüştüğü etkileyici dönüşüme dikkat çekti. Onfido’nun başarısı, Oxford’un ekonomik büyümeyi teşvik eden, istihdam yaratan ve yeniliği teşvik eden yenilikçi girişimleri desteklemedeki rolünün altını çiziyor.

Entrust Corp’un Başkanı ve CEO’su Todd Wilkinson, Onfido’nun sınıfının en iyisi kimlik doğrulama yeteneklerini övdü ve Oxford’un girişimci programlarının kurucuları desteklemedeki rolünü kabul etti.

Onfido, Oxford Üniversitesi, SBI Investment, M12 (eski adıyla Microsoft Ventures), Salesforce’un risk sermayesi kolu ve özel sermaye grupları Bain Capital ve TPG Growth dahil olmak üzere birçok yüksek profilli yatırımcının da ilgisini çekmeyi başardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here